سفیر سودان: به ساخت پایگاه دریایی روسیه در دریای سرخ پایبندیم

سفیر سودان در روسیه تاکید کرد کشورش به ساخت پایگاه دریایی مسکو در دریای سرخ متعهد است و مشکل پیش آمده در این پروژه صرفا اجرایی است.

 «محمد سراج» سفیر سودان در روسیه با بیان اینکه خارطوم به ساخت این پایگاه پایبند است، توضیح داد مشکل صرفا در برخی مسائل اجرایی است.

وی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت این پایگاه نشان‌دهنده یک نقطه پشتیبانی لجستیک در دریای سرخ است و روسیه و سودان هم توافقنامه ساخت آن را امضا کرده‌اند، بنابراین 2 طرف باید این پروژه را اجرایی کنند.

سراج افزود این مساله در چارچوب روابط دوجانبه میان سودان و روسیه بررسی می‌شود و این روابط در حال توسعه است.

این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که سفیر روسیه در خارطوم گفت سودان هنوز قادر به تکمیل مراحل تصویب توافقنامه ساخت پایگاه مورد نظر در دریای سرخ نیست.

روسیه و سودان سال ۲۰۱۹ توافقنامه ایجاد مرکز پشتیبانی لجستیک برای نیروی دریایی روسیه در پورت‌سودان امضا کردند و قرار است این مرکز میزبان حداکثر ۳۰۰ سرباز روسی و تامین سوخت کشتی‌های این کشور باشد.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه پس از سفر به خاروم گفته بود این توافقنامه در مرحله تصویب قرار دارد. نوامبر ۲۰۲۱، «عبدالفتاح البرهان» فرمانده کل نیروهای مسلح ســودان گفته بود کشورش به ساخت پایگاه دریایی روسیه پایبند است و این توافقنامه اجرایی می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.