آمریکا خواستار آزادی فوری نفتکش‌ متخلف توقیف شده از سوی ایران شد

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خواستار ازادی فوری نفتکش متخلف توقیف شده از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در تنگه هرمز شد.

به گزارش سی نیوز به نقل از ایرنا، ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن افزود: این دومین بار در یک هفته گذشته است که ایران یک نفتکش با پرچم خارجی را در آب های بین المللی توقیف کرده است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: آزار و اذیت کشتی ها توسط ایران و دخالت در حقوق کشتیرانی مغایر با قوانین بین المللی، ثبات و امنیت است. ما همگام با جامعه بین المللی از دولت و نیروی دریایی ایران می خواهیم که فورا این کشتی و خدمه آن را آزاد کند.

پاتل همچنین گفت: ما همچنان ابزارهایی برای مسوول ساختن حکومت ایران در اختیار داریم و ما در استفاده از این ابزارها تردید نکرده ایم و همچنان به اقدامات خود ادامه می دهیم.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: ما همچنان به اقدامات لازم برای محافظت از امنیت شرکا و همکاران خود در منطقه و همچنین محافظت از منافع آمریکا و نیروهای آمریکایی در منطقه ادامه می دهیم.

نیروی دریایی سپاه یک نفتکش خارجی متخلف را در آب‌های تنگه هرمز توقیف کرد. به گزارش ایرنا، هنوز در خصوص دلایل توقیف این نفتکش خارجی اطلاعاتی منتشر نشده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران یک نفتکش به نام “نیووی” با پرچم پاناما را هنگام عبور از تنگه هرمز توقیف کرده است.

نیروی دریایی آمریکا تصاویری را منتشر کرده که نشان می دهد کشتی‌های کوچک گاردی این نفتکش را محاصره کرده اند. طبق بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، این نفتکش دوبی را ترک کرده بود و در حال حرکت به سمت بندر الفجیره در امارات بود که بنابر ادعای نیروی دریایی آمریکا در میانه راه توقیف شد.

نیروی دریایی آمریکا ۲۷ آوریل / هفت اردیبهشت ماه نیز اعلام کرد نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران یک نفتکش به نام “ادونتیج سوییت”( Advantage Sweet) را با پرچم جزایر مارشال در خلیج عمان توقیف کرده است و ادعا کرد: این نفتکش هنگام توقیف پیام کمک ارسال کرده است. اقدامات ایران مغایر با قوانین بین المللی و مخل امنیت و ثبات منطقه است. ایران باید فورا نفتکش را آزاد کند.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرد: یک فروند کشتی متخلف را که با پرچم مارشال در حال فرار بود، با حکم قضایی توقیف و به آب‌های ساحلی ایران در دریای عمان هدایت کرد.

نیروی دریایی ارتش ایران افزود: در اثر تصادم یک فروند کشتی ناشناس با یک شناور ایرانی در آب‌های خلیج فارس که منجر به مفقود شدن دو نفر و زخمی شدن چند تن دیگر از خدمه این شناور شد، کشتی ناشناس بر خلاف مقررات بین‌المللی مبنی بر کمک به شناور و مصدومان، اقدام به فرار از خلیج فارس کرد که بلافاصله پس از درخواست از سوی مرکز تجسس و نجات دریایی (MRCC)، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب مرکز بین‌المللی امنیت دریایی مستقر در چابهار اقدام به رهگیری، شناسایی و توقیف کشتی ناشناس در دریای عمان کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع در یک شرکت امنیتی دریایی ادعا کرد آمریکا در روزهای اخیر نفت ایران را بر روی یک نفتکش در دریا توقیف کرده است و چند روز بعد ایران در اقدامی تلافی جویانه یک نفتکش دیگر را توقیف کرد.

این رسانه انگلیسی به نقل از شرکت امنیت دریایی “آمبری” ادعا کرد که مصادره محموله نفتی ایران توسط آمریکا حداقل پنج روز قبل از اقدام روز پنجشنبه تهران صورت گرفته است. آمبری توقیف نفتکش در دریای عمان را توسط نیروی دریایی ایران را در پاسخ به اقدام آمریکا ارزیابی کرده است.

همزمان نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن رئیس‌جمهور این کشور با اشاره به افزایش صادرات نفت ایران به رغم تحریم‌ها خواستار توقیف محموله‌های نفتی ایران شده‌اند. جونی ارنست سناتور جمهوریخواه و ریچارد بلومنتال،سناتور دموکرات، در نامه‌ای به بایدن گفتند که دفتر تحقیقات امنیت داخلی وزارت امنیت داخلی آمریکا بیش از یک سال است که قادر به توقیف یک محموله نفت ایران نبوده است.

سناتورها در نامه خود که به امضای ۱۰ سناتور دیگر نیز رسیده است، اعلام کرده اند که فعالیت دفتر تحقیقات امنیت داخلی وزارت امنیت داخلی آمریکا برای مصادره دارایی ها، به دلیل مسایل سیاسی در دفتر اجرایی وزارت خزانه داری, محدود گردیده و از زمان فعال شدن برنامه دفتر تحقیقات امنیت داخلی وزارت امنیت داخلی آمریکا در سال ۲۰۱۹، نزدیک به ۲۲۸ میلیون دلار نفت خام و نفت کوره ایران توسط آمریکا ضبط شده است.

سناتورها از بایدن خواسته اند تا به وزارت خزانه داری دستور دهد تا توقیف نفت ایران برای باقیمانده این سال مالی حمایت و تامین مالی می شود و توضیح دهد که چرا هیچ بودجه ای برای توقیف محموله های نفتی ایران که اجرای آشکار تحریم های ایران است وجود ندارد.

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع: https://www.irna.ir/news/85101002

لینک کوتاه: https://seanews.ir/47020

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.