لایروبی اروندرود به صورت جدی در حال پیگیری است

عضو هیئت عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: یکی از مهمترین موضوعات، چالش حوزه آبراه اروند است که بین کشور ایران و عراق به نتیجه نرسیده است و به صورت جدی در حال پیگیری است.

به گزارش سی نیوز به نقل از ایرنا، مجید علی نیازی در بازدید از بنادر آبادان افزود: وزارت امور خارجه به یاری سازمان بنادر، همچنان به دنبال حل مسئله لایروبی اروند است.

وی اظهار داشت: تلاش سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه لایروبی مستمر است و بحث تامین ایمنی آبراه اروند در دستور کار قرار دارد.، ایمنی، امداد ، جستجو و نجات و مقابله با آلودگی در آبراه اروند از دیگر طرح های سازمان بنادر و دریانوردی است.

وی افزود: اداره کل بندر خرمشهر و بنادر آبادان و بخشی از مدیریت و نظارت بر اروند رود را برعهده دارند و اداره کل بندر امام خمینی نیز برای هم افزایی و بالا بردن سطح ایمنی این آبراه و استفاده از توان این بنادر به صورت یکپارچه و گروهی برنامه‌ای در دستور کار قرار دارد.

علی نیازی فاصله زمانی و مسافت بسیار کم بین بندر آبادان و بندر سیبه عراق را فرصت منحصر به فرد دانست و افزود: سازمان بنادر و دریانوردی نگاه ویژه‌ای برای برقراری این خط دریایی دارد.

وی بیان کرد: کمتر از ۱۰ دقیقه مسافت بین این دو بندر است که فرصتی استثنایی برای دو کشور ایران و عراق و برای استان خوزستان در حوزه گردشگری و حوزه تجاری است.

علی نیازی با اشاره به اینکه سازمان بنادر به طور جدی برای راه اندازی حوزه های مسافرت دریایی برنامه ریزی کرده است گفت: از سوی سازمان بنادر و دریانوردی تمام زیرساخت ها فراهم شده و منتظریم که طرف عراقی این مباحث را حل کند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: سازمان بنادر و بنادر آبادان ، از همین امروز آمادگی کامل راه اندازی خط کشتی مسافری را دارند.

نیازی افزود: سازمان بنادر و دریانوردی تسهیلات ویژه ای هم در حوزه ارائه تسهیلات وجوه اداره شده به سرمایه گذاران خواهد داد و ۸۰ درصد از هزینه ساخت یک شناور مسافری را پرداخت خواهد کرد.

وی گفت: سازمان بنادر و دریانوردی برای استقبال از سرمایه گذاران بخش خصوصی کاملا آمادگی دارد و در حوزه مسافرت دریای و ساخت کشتی های مسافربری و کشتی‌های رو رو پکس آمادگی لازم را دارد و تسهیلات کافی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

وی اظهار داشت: همچنین ۹۰ درصد تعرفه بندری را معافیت قائل خواهد شد و ۸۰ درصد از سوخت مورد نیاز شناورهای مسافری و کشتی های مسافری را به صورت یارانه ای و دولتی در اختیار آنها قرار می دهد.

 

بازنشر: سی نیوز

منبع: ایرنا

لینک کوتاه: https://seanews.ir/43418

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.