ضرب الاجل سازمان بازرسی برای کاهش ماندگاری کالاها در بندر امام خمینی(ره)

مدیرکل بازرسی استان خوزستان با اعلام اینکه برای کاهش مدت زمان ماندگاری کالا در انبارهای بندر امام خمینی (ره) مطابق با جدول زمانی ورود و خروج کشتی ها ضرب الاجل هایی تعیین شده است، تاکید کرد: تسریع حمل و خروج بار و کاهش ماندگاری کالا باید با شتاب بیشتری همراه باشد.

به گزارش سی نیوز به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد آقاجری در حاشیه نشست رفع موانع و تسهیل خروج کالاهای اساسی که در محل منطقه ویژه بندری امام خمینی (ره) برگزار شد اظهارداشت: در حال حاضر با شرایط پر شدن ۹۰ درصدی انبارهای کالای اساسی در این بندر مواجه هستیم.

‎وی ادامه داد: با توجه به تجربه سال گذشته، احتمال خودسوزی یا بروز آفت در بین برخی کالاها به واسطه ماندگاری بیش از اندازه در انبارها وجود دارد.

‎بازرس کل استان خوزستان تصریح کرد: به منظور پیشگیری از وقوع چنین شرایطی، باید از تمام امکانات و تعامل‌های بین بخشی دستگاه‌های مربوطه برای کاهش حجم کالای انبارش شده در انبارهای بندر امام خمینی (ره) استفاده کرد.

‎آقاجری به محموله ذرت فاسد شده به دلیل ماندگاری بیش از اندازه در انبارهای بندر امام خمینی (ره) که مربوط به سال های گذشته بود و با تلاش فراوان از بندر خارج شد، اشاره کرد و گفت: برای مرجوع کردن این محموله به خارج کشور، زحمات و هزینه‌های زیادی صرف شده است.

‎به گفته مدیرکل بازرسی استان خوزستان ، ماندگاری کالا در انبارهای بندر از هر لحاظ مناسب نیست و باید تصمیمی گرفته شود تا هرچه سریعتر از بندر خارج شود.

‎‎بازرس کل استان خوزستان با اشاره به حضور ۳۲ کشتی حامل کالا در لنگرگاه بندر امام خمینی (ره) بیان داشت: بخش قابل توجهی از این معطلی به دلیل وجود مشکلات اسنادی کالا است.

‎آقاجری یادآورشد: عدم تخصیص ارز را می توان مهمترین دلیل بروز مشکلات پیش آمده در خصوص معطلی این کشتی‌ها دانست.

‎وی تصریح کرد: مجموعه مدیریت اقتصادی کشور باید در خصوص رفع مشکلات مربوط به فرآیندهای مربوط به تخلیه و ترخیص کالاهای موجود چاره اندیشی کند؛ این در حالی است که هزینه ناشی از  معطلی کشتی‌ها در لنگرگاه به صورت ارزی محاسبه می شود و این موضوع تبعات متعددی را برای اقتصاد کشور درپی دارد.

‎آقاجری یادآورشد: جریمه تاخیر در تخلیه کالا برای هر کشتی به صورت روزانه به میزان ۲۵ هزار دلار محاسبه می‌شود.

بازرس کل استان خوزستان با تاکید بر اینکه اقدامات دستگاه های مربوط به حمل و نقل بار در کشور به منظور تخلیه انبارهای موجود بندر امام خمینی (ره) باید با شتاب بیشتری همراه باشد گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۹ میلیون و ۷۰۰ هزارتن کالای اساسی از کشتی های ورودی تخلیه شده  که هفت میلیون و ۷۸۰ هزارتن کالا از بندر خارج شده است.

‎وی افزود: در حال حاضر قریب به چهار میلیون تن کالای اساسی در انبارهای مجتمع بندر امام خمینی (ره) انبارش شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.