کانادا و امارات از سوخت سبز دریایی حمایت می‌کنند

کانادا و امارات متحده عربی ابتکار جدید را برای حمایت از انتقال انرژی جهانی به سوخت سبزتر در سراسر بخش دریایی تایید کرده‌اند و جزء نخستین کشورهایی هستند که به ابتکار تازه راه‌اندازی شده «مرکزهای دریایی انرژی پاک» پیوستند.

 

به گزارش سی نیوز به نقل از مرین‌پرس،‌ اتاق بین‌المللی کشتیرانی (ICS) و انجمن بین‌المللی بنادر (IAPH) به همراه گروه ویژه دریایی انرژی پاک، اخیرا از این پروژه در نشست وزیر انرژی پاک (CEM) در پیتسبورگ رونمایی کردند. کانادا و امارات متحده عربی جزء نخستین کشورهایی هستند که حمایت خود را از ابتکار تازه راه‌اندازی شده، «مرکزهای دریایی انرژی پاک» اعلام کردند. در این ابتکار شاهد گردهمایی ذینفعان سطح ارشد دولتی و خصوصی از بخش‌های بنادر، کشتیرانی، مالی و انرژی در سراسر زنجیره ارزش انرژی دریایی خواهیم بود که اتاق بین‌المللی کشتیرانی و انجمن بین‌المللی بنادر به‌دنبال اقدامی برای ارتقای تولید، صادرات و واردات سوخت‌های کم کربن خواهند بود.

اهداف کلیدی این طرح شامل تسهیل تبادل اطلاعات و دانش درباره سیاست‌ها، برنامه‌ها و پروژه‌های کربن‌زدایی برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و تسریع استقرار تجاری سوخت‌ها و فناوری‌های جایگزین در سراسر کشورها است.

نوال الحنایی، مدیر بخش انرژی آینده، وزارت انرژی و زیرساخت امارات متحده عربی نیز با بیان اینکه در حال حاضر، توسعه اقتصاد هیدروژنی امارات متحده عربی با پروژه‌های بزرگی که چندین بندر پیشرو ما را درگیر می‌کند، در حال انجام است،‌ گفت: «پروژه دو گیگاواتی آمونیاک سبز توسط Taqa، شرکت ملی انرژی ابوظبی و بنادر ابوظبی یکی از این پروژه‌ها است که هیدروژن سبز را تولید کرده و آن را به آمونیاک مایع تبدیل می‌کند تا در کشتی‌ها به‌عنوان سوخت ذخیره‌سازی و برای صادرات استفاده شود.»

نوال الحنایی افزود: «این امر همراه با سایر تلاش‌های بنادر ما، موقعیت امارات متحده عربی را به عنوان یک قطب رقابتی دریایی کلیدی تقویت خواهد کرد؛ بنابراین ما مشتاقانه منتظر همکاری خود با همه دولت‌های بین‌المللی مانند کانادا برای تقویت پذیرش فناوری‌های هیدروژن و سوخت هستیم.»

گفتنی است؛ نمایندگان بخش دریایی گفتند که مشارکت کانادا و امارات متحده عربی مسیری را برای دیگران ایجاد می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.