تهاتر برنج و ال پی جی تکذیب شد

 

مدیر عامل شرکت ملی نفت مطرح کرد: رابطه ما با همسایگان خزر بسیار دوستانه است. شعار ما تعامل سازنده به جای رقابت بازدارنده است.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری ایلنا، محسن خجسته مهر در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اقتدار هر کشور بر پایه ۴ مولفه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی و اقتصادی است، اظهار داشت: صنعت نفت و ذخایر نفت و گاز تعیین کننده مولفه اقتدار اقتصادی کشور ما است.

وی افزود: شرکت نفت جز ۱۰ شرکت بزرگ است که به لحاظ دارایی فیزیکی جز بزرگ‌ترین دارایی‌ها است، علاوه بر ذخایر سطح ارضی ۱۲۰۰ میلیارد بشکه معادل نفت خام در زیر زمین ثروت داریم که کمتر کشوری این ویژگی ممتاز را دارد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه از نظر ذخایر نفت و گاز در جهان اول هستیم، گفت: به همین دلیل شرکت نفت و صنعت نفت مولفه اقتدار اقتصادی کشور است.

وی تصریح کرد؛ شرکت ملی نفت ۴۰۰ مخزن نفتی و گازی دارد از ۱۲۰۰ میلیارد بشکه هیدروکربور ۳۴۰میلیارد بشکه با روش اولیه و بدون‌نیاز به تکنولوژی به مدار تولید می آید.

۳۴ تریلیون متر مکعب گاز در زیر زمین داریم

خجسته مهر با بیان اینکه ۳۴ تریلیون متر مکعب گاز در زیر زمین داریم، خاطرنشان کرد: قادریم تا ۱۰۰ سال آینده از ذخایر نفت و گاز شناخته شده برداشت کنیم.

وی ادامه دارد: ۲۴ پالایشگاه گازی، ۱۳۰ واحد فراورده و بهره برداری، ۱۴۰ دکل خشکی و دریایی داریم، به لحاظ تجهیزات و ناوگان حمل و نقل قابلیت بالایی داریم.

تا ۱۰ سال دیگر به تولید ۵ میلیون بشکه ای نفت می رسیم

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه تا ۱۰ سال آینده به تولید ۱.۵ میلیارد متر مکعب در روز خواهیم رسید، از تولید ۵ میلیون بشکه نفت طی همین مدت(۱۰سال) خبر داد.

۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم

خجسته مهر تاکید کرد: برای برنامه تحقق افزایش تولید نفت طی ۱۰ سال آینده ۹۰ میلیارد دلار و در حوزه گاز به ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم.

صادرات نفت به ۱.۵ برابر قبل از تحریم می رسد

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه میزان صادرات به 1.5 برابر قبل از تحریم خواهد رسید، افزود: به شرط که مفروضات برنامه محقق شود.

خجسته‌مهر تاکید کرد: افزایش توان صادراتی گویای این است که پتانسیل هیدروکربوری ما بالا است و این بزرگترین مزیت جمهوری اسلامی است.

وی یادآور شد: همچنین متخصصین ما در حوزه بالادست جزء رده‌های برتر دنیا هستند و همه به این موضوع اذعان دارند.

مقام عالی شرکت ملی نفت با بیان اینکه از نظر ژئوپلیتیک، صنعت نفت باعث شده امنیت انرژی را در منطقه خاورمیانه و جهان رقم بزنیم، گفت: توان صادراتی ما به یک مسیر ختم نمی‌شود. امکان صادرات از مسیر خلیج فارس، عمان و خزر را داریم.

خجسته‌مهر خاطرنشان کرد: ما از سرمایه‌گذاری بدون تحریم و بدون شرط در حوزه صنعت نفت و گاز کشور استقبال می‌کنیم.

معاون وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه سهم منابع هیدروکربوری از سبد جهانی انرژی حذف شدنی نیست، اظهار داشت: به دلیل ارزش حرارتی و اهمیت این منابع، در کوتاه‌مدت و میان‌مدت حذف نخواهند شد و همچنان با اهمیت هستند. در جاه‌هایی که اهمیت انرژی کم می‌شود به دلیل نقش سیاسی است و نه اقتصادی.

خجسته‌مهر تاکید کرد: امنیت عرضه و تقاضای انرژی با منابع هیدروکربوری قابل احراز است. بنابراین اگر دنیا به دنبال پایداری در امنیت ارز است، باید در سرمایه‌گذاری مشارکت کند. در داخل کشور نیز اگر صنایع نیاز به خوراک دارند باید در بالادست سرمایه‌گذاری کنند.

برنامه سرمایه گذاری پایین دست در بالادست نفت بزودی اعلام می شود

وی گفت: ما با حفظ مالکیت میادین نفت و گاز، قوانین موجود و بر پایه اصل 44 قانون اساسی، به زودی نحوه سرمایه‌گذاری پایین دست در بالادست نفت و گاز را اعلام خواهیم کرد.

آمادگی برای انعقاد قرارداد بلندمدت فروش نفت

مقام عالی شرکت ملی نفت با بیان اینکه فروش نفت و میعانات نسبت به گذشته و قبل از تحویل دولت سیزدهم، افزایش یافته، تصریح کرد: از تمام پتانسیل و ظرفیت استفاده می‌کنیم تا فروش نفت خام و میعانات به حداکثر برسد. در این راستا ایمن‌سازی صادرات سیاست راهبردی ما است و به دنبال این هستیم که بازارهای جدید پیدا کنیم تا تداوم صادرات نفت محقق شود. همچنین آمادگی این را داریم که برای فروش نفت، میعانات، گاز و فرآورده قراردادهای بلندمدت منعقد کنیم.

خجسته‌مهر در ادامه با بیان اینکه در حوزه اکتشاف، پتانسیل‌های قابل توجهی داریم، بیان داشت: سیاست ما در حوزه اکتشاف گاز به دلیل اهمیت نیاز داخل راهبردی است بنابراین نهایت تلاش را خواهیم داشت ضمن اینکه پتانسیل‌های شناخته شده نیز بالا است. ما مطالعات گسترده‌ای داریم تا ذخایر شناخته را افزایش دهیم و بنا داریم که ثروت‌های زیرزمینی روزمینی شوند و ذخایر زیرزمینی را در زنجیره ارزش به حداکثر برسانیم.

برنامه تامین سوخت زمستانی

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های پایداری تامین سوخت زمستانی خاطرنشان کرد: برای این هدف برنامه‌های فشرده‌ای داریم. از یک ماه قبل اقدامات انجام شده و تا دی ماه اولین ردیف عملیاتی پالایشگاه فاز 14 به بهره‌برداری خواهد رسید که بخشی از نیاز گاز را تامین خواهد کرد. همچنین در راستای بالا بردن توان صادراتی، پروژه مرکاپتان ‌زدایی را در دستور کار داریم که بر این اساس شیرین‌سازی 80 هزار بشکه میعانات گازی در دستور کار است.

فاز ۱۱ تا سال آینده تکمیل می شود

معاون وزیر نفت ادامه داد: از دیگر برنامه‌های در دستور کار ما تکمیل فاز 11 پارس جنوبی تا سال آینده است که طی دو دهه گذشته به دلایل مختلف تولید نداشته است که برای این منظور برنامه‌ریزی دقیقی صورت گرفته است.

خجسته‌مهر همچنین بیان داشت: قطب جدید توسعه گاز در عسلویه با توسعه میدان گازی پارس شمالی طبق مصوبه هیات مدیره شرکت نفت و دستور وزیر آغاز شده برای این منظور و تحقق 100 میلیون متر مکعب 4 میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم که به این ترتیب وارد مرحله جدیدی از اقتصاد گاز می‌شویم.

وی ادامه داد: همچنین میدان گازی کیش با حفر 14 حلقه چاه آغاز می‌شود و مطالعه پایه احداث 200 کیلومتر خط لوله آغاز شده که با تحقق برنامه‌های یادشده به ظرفیت تولید 1.5 میلیارد متر مکعب در روز خواهیم رسید. همچنین علاوه بر میدان گازی کیش فاز 11 و پارس شمالی، 100 میلیون متر مکعب نیز از فلات مرکزی برداشت خواهیم داشت که تماماً اهداف افزایش 500 میلیون متر مکعبی را محقق خواهند کرد.

مقام عالی شرکت ملی نفت در ادامه با بیان اینکه بسته‌های سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز مشخص است، یادآور شد: مذاکرات متعددی با شرکت‌های خارجی آغاز شده اما در عین حال توان مالی شرکت‌های داخلی نیز به حدی است که این امکان را داریم سرمایه‌گذاری بالادست را در اختیار شرکت‌های داخلی قرار دهیم اما در عین حال از سرمایه‌گذاری خارجی نیز استقبال می‌کنیم و البته در صورت عدم ورود سرمایه‌گذار خارجی، سناریوهای مختلفی روی میز داریم و قطعا فرصت‌ها از دست نخواهند رفت تا کسی بتواند به جمهوری اسلامی تکانه وارد کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: سناریوهای مختلفی شامل استفاده از ظرفیت ماده 12 قانون رفع موانع تولید که براساس آن می‌توانیم از عواید تولیدی میدان به‌میزان 50 درصد برای توسعه آن هزینه کنیم و همچنین استفاده از انتشار اوراق مشارکت، منابع مالی شرکتهای خصوصی، تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و منابع مالی نفت و صندوق توسعه ملی در برنامه داریم.

خجسته‌مهر افزود: تکمیل میدان آزادگان جنوبی یکی از اولویت‌های شرکت ملی نفت است که برنامه‌ای فشرده برای آن تدوین شده است تا پایان سال آینده بخش قابل‌توجهی از تولید آزادگان جنوبی محقق شود؛ همچنین طرح یک پارچه توسعه میادین غرب کارون آماده شده است و به‌صورت روزانه تحقق طرح‌های توسعه در این بخش بررسی و پیگیری می‌شود.

مذاکره با خارجی ها برای توسعه چالوس رد شد

معاون وزیر نفت با رد هرگونه مذاکره رسمی با شرکتها و کشورهای خارجی برای توسعه ساختار چالوس در دریای خزر، گفت: منابع و ذخایر این ساختار هنوز به‌صورت رسمی در ذخایر شرکت ملی نفت ایران قرار نگرفته است و این ساختار هنوز در مرحله مطالعه است و هیچ‌گونه مذاکره رسمی در این خصوص با شرکتها و کشورهای خارجی صورت نگرفته است.

برنامه جمع آوری فلرها

خجسته‌مهر در خصوص گازهای فلر یادآور شد: 100 میلیون دلار برای جمع‌آوری‌های گازهای مشعل تخصیص داده شده تا نسبت به جمع‌آوری این گازها اقدام شود. علاوه بر طرح‌های قبلی، طرح‌های جدیدی برای جمع‌آوری گازهای همراه در راستای جلوگیری از سوزاندن و حفظ محیط زیست دیده شده است.

وی اظهار داشت: سیاست ما این است که طرح‌های معطل مانده قبلی و واحدهای NGL تکمیل شوند.

تهاتر برنج و ال پی جی تکذیب شد

مقام عالی شرکت ملی نفت در پاسخ به سوال ایلنا درباره تهاتر LPG و برنج که چندی قبل یکی از مقامات پاکستانی اعلام کرده بود، گفت: امروز فروش LPG‌ متداول است و هیچگونه محدودیتی بابت آن وجود ندارد و همچنین ما مانعی بابت حصول ارز حاصل از فروش آن نداریم و لزوماً اینگونه نیست که با کالا معاوضه شود. بنابراین اینکه LPG با کالای خاصی معاوضه شود صحت ندارد زیرا ما محدودیتی بابت فروش نداریم. اگر کالایی خریداری شود می‌توانیم در ازای آن کالا وارد کرده و یا وجوه حاصل را دریافت کنیم.

ادعای هندی ها در فرزاد صحت ندارد

خجسته‌مهر در پاسخ به این سوال مبنی بر ادعای اخیر هندی‌ها مبنی بر سهم 30 درصدی از عواید حاصل از توسعه میدان گازی فرزاد B اظهار داشت: برنامه ما این است که هرچه سریعتر نسبت به توسعه این میدان اقدام کنیم و بنا بر این است که در زمان حداقلی نصب جکت انجام شود و سکو و حفاری‌های لازم نیز آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد: ادعای مقام هندی وجاهت حقوقی ندارد و قابل قبول نیست و بیشتر یک بحث رسانه‌ای و گزارش غیرمنطقی است.

توسعه میادین خزر در چارچوب رژیم حقوقی است

معاون زیر نفت در پاسخ به سوال سوم درباره ادعای اخیر یک رسانه خارجی مبنی بر تقسیم ذخایر هیدروکربوری خزر بین روسیه و چین و اختصاص سهم اندکی از آن به ایران گفت: رابطه ما با همسایگان خزر بسیار دوستانه است. شعار ما تعامل سازنده به جای رقابت بازدارنده است.

خجسته‌مهر خاطرنشان کرد: برنامه توسعه در خزر در چارچوب رژیم حقوقی بین کشورها انجام خواهد شد.

وی در خصوص عرضه نفت در بورس، گفت: شرکت ملی نفت ایران آمادگی کامل برای عرضه نفت در بورس دارد و باید الزامات قانونی آن حتماً دیده شده باشد و هر زمان بورس اعلام آمادگی کند و بسترهای قانونی عرضه نفت در بورس فراهم باشد شرکت ملی نفت آمادگی کامل برای اجرای آن را دارد.

وی همچنین درباره مدل قراردادی جذب سرمایه خارجی، بیان داشت: به‌طور کلی قراردادهای نفتی در ایران در دوره‌های مختلف اصلاح شده، بهبود یافته و تغییر کرده است و قراردادهای نفتی موسوم به IPC نیز مدل تغییریافته قراردادهای بیع متقابل بوده است که البته این مدل قراردادی لزوماً بدون عیب نیست و برنامه ما این است که مدل قراردادهای ITC را بهبود دهیم، جذابیت آن را بالا ببریم و معایب آن را رفع کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه فعالیتهای اجتماعی نفت در دولت سیزدهم به‌شکلی تکامل یافته‌تر پیگیری می‌شود، گفت: در این زمینه هر تکلیفی دولت به شرکت ملی نفت اعلام کند آمادگی اجرای آن را داریم و در خصوص مناطق نفت‌خیز و گازخیز کشور نیز برنامه پنج‌ساله‌ای توسط استانداران و مقامات محلی تهیه شده است که طرح‌های اولویت‌دار آنها در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نفت تأمین اعتبار شده است و در تلاشیم کارها را براساس برنامه اعلامی استان‌ها پیش ببریم.

وضعیت مذاکره با چینیها در غرب کارون

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره اینکه آیا برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی پیشنهاد جدی داشتید و آیا در این باره با چینی‌ها مذاکره داشتید، یادآوری کرد: شرکت‌های چینی نخستین شرکت‌هایی بودند که از اواخر دهه ۸۰ وارد توسعه میدان‌های غرب کارون شدند، در آزادگان شمالی شرکت ملی نفت چین با سرمایه‌گذاری ۱.۷ میلیارد دلاری تولید را به ۷۵ هزار بشکه در روز رساند و اکنون بهره‌برداری این میدان را در اختیار دارند بنابراین طبیعی است که فاز دوم این پروژه را اجرا کنند و ما در حال مذاکره با آنها هستیم.

خجسته‌مهر ادامه داد: این شرکت قراردادی با ایران برای توسعه میدان آزادگان جنوبی با سرمایه ۵.۶ میلیارد دلاری داشت تا تولید را به ۳۰۰ هزار بشکه در روز برساند اما متأسفانه در دولت پیشین از پروژه کنار گذاشته شدند. در نتیجه با توجه به تجربه گذشته چینی‌ها طبیعی است که می‌توان از ظرفیت آنها استفاده کرد.

وی با بیان اینکه همچنین مرحله نخست میدان یادآوران دراختیار شرکت چینی سینوپک بوده است، گفت: این شرکت نیز در اولویت بررسی برای اجرای مرحله دوم این میدان است، ما در غرب کارون در حال مذاکره با چینی‌ها هستیم که به محض حصول نتیجه، اطلاع‌رسانی می‌شود.

معاون وزیر نفت درباره سوآپ میعانات گازی ایران با ونزوئلا هم گفت: برای فروش نفت خام و میعانات گازی از نظر جغرافیایی هیچ محدودیتی وجود ندارد. آمریکای جنوبی هم یکی از بازارهای شرکت ملی نفت ایران است، ما دنبال جذب مشتریان راهبردی و تقویت روابط با آنها هستیم که کشور ونزوئلا نیز یکی از این کشورهاست و روابط تجاری خوبی با این کشور داریم.

خجسته‌مهر درباره ساختار چالوس نیز بیان کرد: درباره این ساختار ممکن است بحث‌های کارشناسی و شناخت اولیه زمین‌شناسی مطرح شده باشد، اما هیچگونه مذاکره‌ای دال بر همکاری انجام شده، ضمن اینکه هنوز هیچگونه اطلاعات رسمی از ذخایر این ساختار در آمار ذخایر کشور لحاظ نشده است.

وی در باره اینکه چرا تولید نفت ایران در چهل سال اخیر هیچگاه از ۴.۲ میلیون بشکه فراتر نرفته است، گفت: معتقدم این موضوع به پارامترهای مختلفی از جمله نیاز بازار، مؤلفه‌های اقتصاد کلان، منابع مالی و تحریم بستگی دارد، اما ظرفیت هیدروکربوری کشور بیش از این ارقام است. اگر همه الزام‌های برقرار باشد شرکت ملی نفت ایران آمادگی دارد تولید نفت خود را افزایش دهد.

وی تاکید کرد: ایران اکنون در شرایطی قرار گرفته که باید حداکثر توان و ظرفیت‌مان را به فعلیت برسانیم، اکنون تحریم‌های بین‌المللی همچنان برقرار است اما اگر کل توان سرمایه‌گذاری‌مان و تخصص‌مان را به صحنه بیاوریم قادر خواهیم بود همسو با اقتصاد مقاومتی کشور را به بهترین شکل ممکن از نظر اقتصادی اداره کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.