صادرات 130 میلیون دلار آبنبات با شکر دولتی حاصل یک تصمیم غلط

 

سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اینکه سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات تصمیمی غلط بود، گفت: در سال 97 اتخاذ این سیاست غلط باعث شد تا 130 میلیون دلار آبنبات تهیه شده با ارز دولتی صادر شود.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدرضا مودودی درباره لزوم حذف ارز 4200 تومانی گفت: سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات برخی کالاها تصمیم بسیار غلطی بود که تبعات آن شامل عده زیادی از مردم شده است و برای تعداد معدودی درآمدهای بسیار زیادی را ایجاد کرده است.

سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه اثرات این تصمیم غلط تا سالها در اقتصاد باقی خواهد ماند، گفت: یکی از اثرات آن نقدینگی بود که امروز در چرخه اقتصاد کشور شاهد آن هستیم.

وی با تاکید بر اینکه تخصیص ارز 4200 تومانی موجب فساد گسترده‌ای شده است، اظهار داشت: پرداخت ارز 4200 تومانی به واردات کالاهای اساسی با عنوان حمایت از اقشار ضعیف صورت گرفت، در حالی این یارانه به جیب افراد معدودی می‌رود و تبعات آن هم متاسفانه شامل حال بخش عمده‌ای از مردم است.

مودودی درباره تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر صادرات کالا اظهار داشت: برخی اقلام کالاهای اساسی که مشمول ارز ارزان قیمت می شوند، به جای اینکه به مصرف عموم مردم برسد، بعضا به عنوان مواد اولیه در برخی کارخانه‌های صنایع غذایی استفاده می‌شوند، به این شکل که این اقلام با قیمت بالاتری نسبت به قیمت تمام شده به برخی کارخانه‌ها فروخته می‌شود.

مودودی اظهار داشت: در سال 97 که ارز 4200 تومانی به تمام اقلام وارداتی پرداخت می‌شد در مقطعی یک کد کالایی به لیست اقلام صادراتی اضافه شد و آن کد کالا مربوط به آب نبات بود، به طوری که در آن مقطع 130 میلیون دلار آب نبات صادر شد.

وی افزود: با توجه به امکان واردات ارزان قیمت شکر، شکر وارداتی با ارز 4200 تومانی در کارخانه ها ذوب و تبدیل به آب نبات می شد و این محصول خوراکی تهیه شده با ارز یارانه‌ای در حدود 130 میلیون دلار صادر شد.

سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: با حذف ارز 4200 تومانی و عدم دسترسی به مواد اولیه ارزان قیمت ممکن است رقابت پذیری ما در برخی کالاهای تولیدی در بخش صنایع غذایی در بازارهای بین‌المللی کاهش یابد، اما در واقع با حذف رانت از ساختار اقتصادی تعادل شکل می‌گیرد و شرکت‌هایی که به معنای واقعی رقابت پذیر هستند و اساسا در صادرات توانمند هستند راحت تر می توانند رقابت کنند.

وی بیان داشت: وقتی شرایط برای کارخانه های تولید کننده یکسان باشد و برخی از تولیدکنندگان از رانت برخوردار نباشند، بنابراین رقابت منفی بین شرکت‌ها تولید کننده نیز از بین می رود و شرکت‌ها براساس توانمندی و بهره وری تولید خواهند کرد و می‌توانند برند خود را حفظ کنند.

مودودی اظهار داشت: بهره گیری از مواد اولیه ارزان قیمت در صادرات اصلا به معنای صادرات نیست و این کار در واقع اتلاف و حراج منابع است.

وی افزود: برای صادرات باید تولید و تکنولوژیمان در بخش های مختلف به روز باشد و باید تناژ و تیراژ تولیدمان در مقیاس‌های صادراتی باشد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: اگر در صورت حذف ارز 4200 تومانی صادراتمان کاهش یابد، باید در بخش‌هایی که می‌تواند سبد صادراتی را غنا ببخشد و ظرفیت رقابت پذیر ما را افزایش دهد سرمایه‌گذاری کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.