هزینه استفاده از سوخت کم سولفور چقدر است؟

 

عدم تولید سوخت سنگین با سولفور نیم درصد (سوخت کم سولفور) با توجه به تکلیف کشتی ها مبنی بر استفاده از سوخت مذکور از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی، هزینه های مالی بسیاری را به همراه خواهد داشت.

به گزارش سی نیوز و به نقل از ایسنا، در صورتی که نتوان سوخت سنگین با سولفور نیم درصد را از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی برای کشتی ها فراهم کرد، چالش های مالی بسیاری پیش روی کشتی های ایرانی که شامل شناورهای اقیانوس پیما هستند خواهد بود و در این رابطه باید هرچه سریع تر طی هشت ماه آینده چاره اندیشی کرد.

در رابطه با تامین سوخت کم سولفور برای کشتی ها چند راهکار وجود دارد که به طور حتم کم هزینه ترین راه حل تولید این نوع سوخت توسط مجموعه وزارت نفت است و در غیر این صورت سایر راهکارهای مربوطه هزینه تامین سوخت سنگین با سولفور نیم درصد را بالا می برد.

یکی از این راهکارها واردات سوخت کم سولفور است و همانگونه که طی سال های گذشته شاهد واردات برخی فرآورده های نفتی بوده ایم در این مورد نیز می توان تصمیم مشابهی اتخاذ کرد، اما باید توجه داشت که با توجه به چالش های ارزی و اقتصادی کشور این موضوع می تواند هزینه زیادی را تحمیل کند.

راهکار دوم این است که از نفت گاز به جای مازوت استفاده کرد که این راهکار نیز هزینه زیادی را به همراه خواهد داشت و به طور میانگین در هر تن ۲۰۰ دلار گران تر از مازوت است.

سومین راه حل نیز نصب اسکرابر روی کشتی هاست که از این طریق بتوان سوخت موجود را به سوخت کم سولفور تبدیل کرد؛ راهکاری که گران تر از سایر راهکارهای اعلام شده است و به تناسب ابعاد کشتی ها سه تا پنج میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت.

هادی حق شناس در گفت وگو با ایسنا، ضمن اعلام این جزئیات، اظهار کرد: در صورت عدم تولید سوخت کم سولفور کشتی های ایرانی در خارج از مرزهای آبی کشور می توانند سوخت کم سولفور خود را تامین کنند و از طریق واردات سوخت کم سولفور توسط شرکت های مربوطه می توان سوخت مورد نیاز کشتی های خارجی را در مرزهای ایران تامین کرد.

همه کشتی های دنیا از سال ۲۰۲۰ مکلف هستند که از سوخت سنگین با سولفور نیم درصد استفاده کنند؛ مسئله ای که می توان از آن به عنوان مهم ترین دغدغه دریایی ایران تا آغاز سال میلادی ۲۰۲۰ نام برد.

چند سالی است که سازمان جهانی دریانوردی به دنبال آن است که سولفور سوخت سنگین که در حال حاضر ۳.۵ درصد است، کاهش یابد و به نیم درصد برسد؛ موضوعی که به منظور کاهش آلودگی ایجاد شده توسط ناوگان دریایی جهان در نظر گرفته شده است و بر اساس تصمیم اتخاذ شده تمامی کشتی های دنیا از سال ۲۰۲۰ مکلف هستند از سوخت سنگین با سولفور نیم درصد استفاده کنند.

در حال حاضر بخشی از پالایشگاه های اروپایی توانایی تولید این سوخت را دارند و طی دو سال گذشته سازمان بنادر و دریانوردی نیز از وزارت نفت درخواست کرده است که حداقل نیاز کشتی های ایرانی که شامل شناورهای اقیانوس پیما و شامل ۲۰۰ فروند می شود را به مقدار ۱.۳ تا ۱.۴ میلیون تن تامین کند.

تامین نیاز ۱.۴ میلیون تنی کشتی های ایرانی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی به وزارت نفت اعلام شده است و این وزارتخانه باید نیاز مربوطه را تا زمان تعیین شده فراهم کند. موضوعی که نگرانی های متفاوتی را جهت تردد کشتی های ایرانی به وجود آورده و هنوز پاسخ روشنی در این رابطه از سوی وزارت نفت اعلام نشده است و باید منتظر ماند و دید آیا نیاز شناورهای ایرانی جهت تامین سوخت کم سولفور از سال ۲۰۲۰ تامین می شود؟

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.