با آغاز فاز سوم توسعه بندر شهید رجایی رقم می خورد؛ ارتقای ۲ میلیون TEU و افزایش قدرت رقابت ایران در منطقه

 

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوری گفت: عملیات اجرایی فاز سه پایانه کانتینری بندر شهید رجایی با کمک متخصصان داخلی و بین المللی انجام خواهد شد.

به گزارش سی نیوز، محمدرضا الله یار درباره طرح  توسعه فاز سوم بندر شهید رجایی به پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: با توجه به طرح های توسعه ای  بندر شهید رجایی که  بزرگترین بندر کشور است، عملیات اجرایی فاز سه آغاز شد.لذا با برگزاری مناقصه عمومی و حضور شرکت های توانمند در حوزه ساخت و سازهای دریایی توانستیم پیمانکار آن را مشخص کنیم.بر این اساس امروز بعدازظهر مراحل اجرایی این پروژه مهم کلید می خورد و طی یک بازه زمانی ۳ ساله می توان از آن بهره برداری کرد.

وی اظهار کرد: طی این طرح توسعه ای، ۱۴۰۰ متر اسکله به طول اسکله های بندر اضافه می شود و ۱۱۲ هکتار به عنوان پسکرانه آن مشخص شده که بستر مناسبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و توسعه عملیاتی است.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در پروژه توسعه ای فاز سوم بندر شهید رجایی ،حدود ۴ میلیون متر مکعب لایروبی پیش بینی شده است  و عمق اسکله ۱۷,۵ متر خواهد بود که قابلیت ورود شناورهای ۱۸.۴۰۰ TEU را مهیا می کند.

وی گفت: ورود کشتی های با مقیاس بزرگ، تاثیر مناسبی در ورود لاینرها به بندر شهید رجایی خواهد داشت که این امر باعث افزایش توان رقابتی ایران در منطقه خواهد شد.با افتتاح فاز سوم توسعه بندر شهید رجایی ۲ میلیون TEU به ظرفیت بندر افزوده خواهد شد و از ۶ میلیون به ۸ میلیون TEU افزایش پیدا می کند.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر اظهار کرد: عملیات توسعه در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول ۸۰۰ متر به طول اسکله افزوده و در مرحله دوم ۶۰۰ متر احداث خواهد شد.

کلیدزنی عملیات اجرایی فاز سه پایانه کانتینری بندر شهید رجایی امروز بعدازظهر توسط رئیس جمهور صورت خواهد گرفت.بر این اساس برای اجرای اسکله و پس‌کرانه ۸۵۰ میلیارد تومان توسط سازمان بنادر و دریانوردی هزینه می‌شود و متعاقباً در قالب توسعه بندر شهید رجایی، تعمیق حوضچه و کانال در دستور کار قرار دارد.همچنین روبنا توسط اپراتور تکمیل می‌شود و تجهیزات هم از سوی بخش خصوصی تأمین خواهد شد.اجرای فاز سوم ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌خواهد که فراخوان جذب سرمایه‌گذار آن به زودی اعلام می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.