هادی حق‌شناس تشریح کرد؛ فرماندهی اطفای حریق بر عهده چین است/ ورود تکاورهای ایرانی به نفت‌کش حادثه دیده

 

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: موضوع عملیات تجسس و نجات نفتکش سانچی توسط چینی ها مستند‌سازی خواهد شد و تمامی فعالیت آنها در کمیته سوانح بررسی می‌شود، لذا پرونده نفتکش سانحه دیده پس از اطفای حریق بسته نخواهد شد.

به گزارش سی نیوز و به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، هادی حق شناس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص آخرین وضعیت نفتکش سانچی، گفت: در حال حاضر فرماندهی اطفای حریق بر عهده چین است و ژاپنی‌ها هم که هم‌اکنون نفتکش در آبهای آنها قرار دارد در امور اطفای حریق مسئولیت و مشارکت دارند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر این کشتی در آبهای ژاپن است و دو یدک کش آتش خوار این کشور در حال اطفای حریق هستند. همچنین امروز صبح با ورود نیم ساعته  چینی ها به کشتی، ضمن اینکه پیکر مطهر دو نفر از دریانوردان پیدا شد، جعبه سیاه نفتکش نیز به شانگهای منتقل شد.

بعید به نظر می رسد که خدمه از قایق نجات استفاده کرده باشند

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد:یک امشب به وقت تهران تکاورهای نیرودریایی کشورمان به نفتکش سانحه دیده می رسند. آنها قرار است وارد موتورخانه شوند تا از وضعیت ۲۹ خدمه نفتکش مطلع شویم. بعید به نظر می رسد که خدمه از قایق نجات استفاده کرده باشند، اگر چنین بود به طور قطع کشتی های اطراف متوجه قایق آنها شده بودند. البته برای اطمینان از این امر گشت زنی های هم در دریا صورت گرفته است لذا پیش بینی ما این است که خدمه در موتورخانه نفتکش باشند.

تکاوران امروز ظهر وارد موتورخانه می شوند

وی با بیان اینکه تمام نگاه ها به این سمت است که تیم ۱۲ نفره تکاوران نیرودریایی به محل حادثه برسند اظهار کرد:با اطفای حریق و سرد شدن نفتکش تیم ما امروز ظهر می تواند وارد موتورخانه شود.

انتقاد جدی به چینی‌ها وارد است

حق‌شناس درباره اینکه چرا چینی‌ها در روزهای اول به صورت شبانه‌روزی برای اطفای حریق کاری انجام ندادند گفت: از آنجا که این سانحه در آبهای چین رخ داده است، این کشور مسول اطفای حریق بود. اگر آنها نمی خواستند چنین کاری را انجام دهند باید از سایر کشورها کمک می گرفتند. این انتقاد جدی به چینی ها وارد است.

وی با بیان اینکه اولویت ایران و چین در موضوع نفتکش سانچی متفاوت بود، افزود: اولویت چینی ها ایمن بودن افراد و شناورهای بود که برای کمک اعزام شده بودند، همچنین  به خاطر آلودگی های زیست محیطی و گازهای سمی اطفای حریق را شبانه روزی انجام ندادند، اما با فشارهای که از سوی ایران وارد شد بالاخره آنها شبانه روز برای خاموش کردن حریق همکاری کردند. چرا که اولویت ایران در سانحه رخ داده نجات خدمه نفتکش بود.

اگر عملیات شبانه‌روزی انجام می‌شد تاکنون نفتکش خاموش شده بود

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد:یکی از دلایلی که باعث می شد آتش نفتکش شعله ور شود، قطع عملیات اطفاء در شب بود. اگر به صورت شبانه روزی این کار انجام شده بود قطعا خیلی زودتر امکان ورود به نفتکش سانچی فراهم شده بود. باورود رئیس جمهوری، ورای امورخارجه و کار و رفاه اجتماعی عملیات امداد و نجات سرعت زیادی گرفت.

چین همچنان مسول رسیدگی به نفتکش سانچی است

وی با بیان اینکه موضوع امداد و نجات چینی ها مستندسازی خواهد شد تصریح کرد:پرونده نفتکش سانچی بسته نخواهد شد، چرا که ما در کمیته سوانح این مساله را پیگیری خواهیم کرد. از مجامع دریایی هم می خواهیم این اتفاق را به صورت دقیق بررسی کنند. هر چند که این موضوع دردی از خانواده ها دوا نخواهد کرد. در حال حاضر نفتکش سانحه دیده به آبهای ژاپن رسیده است و اکنون چین و ژاپن در اطفاء حریق و سرد کردن بدنه کشنی با یکدیگر مشارکت دارند. اما چین همچنان مسول رسیدگی به این حادثه است.

حق شناس در خصوص  جعبه سیاه نفتکش که به شانگهای منتقل شده است گفت:همه ذینفعان باید در رمز خوانی جعبه سیاه  حضور داشته باشند تا چرایی این سانحه را متوجه شوند.

چینی‌ها اجازه گفت و گو نمی‌دهند

وی در ادامه گفت و گو خود به کشتی باری اشاره کرد که با نفتکش سانچی تصادم کرده است. معاون اموردریایی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد:روز گذشته مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی و نماینده پاناما از کشتی فله بر بازدید کردند اما چینی ها  اجازه ندادند گفت و گویی میان نماینده ایران و خدمه کشتی باری صورت گیرد.

جدیدترین سیستم ناوبری را کشتی‌ها داشتند

حق شناس درباره پیش بینی علت حادثه بین نفتکش سانچی و کشتی فله بر با ظرفیت ۷۵ هزار تن گفت:هر دو کشتی به سیستم های روز ناوبری مجهز بودند لذا احتمال بروز خطای انسانی وجودارد. البته این امر قطعی نیست و تا زمانیکه جعبه سیاه رمزگشایی نشود امکان هیچ پیش بینی وجود ندارد.

سال ۸۹ سخت و زیان آور بودن فعالیت دریایی تصویب شد

وی درباره اظهارات خانواده های خدمه نفتکش مبنی بر اینکه مشاغل آنها جزو مشاغل سخت و زیان آور نیست، ادامه داد: سخت و زیان آور بودن مشاغل دریایی در سال ۸۹ تصویب شده است. در این میان افرادی که قراردادهای آنها مربوط به نفت است جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب نمی شوند.

خدمه کشتی برای ما میلیون‌ها دلار ارزشمندتر هستند

حق شناس با بیان اینکه کشتی های نفتکش بمب ساعتی محسوب می شوند تصریح کرد: خدمه کشتی برای ما میلیون‌ها دلار ارزشمندتر از قیمت نفتکش و بار آن است. خدمه کشتی ها سرمایه ملی هستند و همواره باید به آنها توجه ویژه شود.

فرمانده چینی عملیات امداد و نجات کشتی سانچی ایرانی  نیز در این رابطه گفت: به رغم پیش بینی های قطعی ما مبنی بر جان باختن تمام دریانوردان ایرانی در همان ساعت نخست به دلیل شدت انفجار و انتشار گازهای سمی، عملیات اطفای حریق و ورود به کشتی با همه امکانات ادامه دارد.

‘شیه چون وی’ صبح یکشنبه در نشست تخصصی کمیته بحران چین با حضور ‘علی ربیعی’ نماینده ویژه رئیس جمهوری و مسئول کمیته رسیدگی به کشتی سانچی افزود: از همان ساعت نخست انفجار جستجوی تیم های امداد و نحات شروع شد و غیر از آن پیکر ، هیچ فرد دیگری یافت نشد.

وی تاکید کرد: بررسی های کارشناسی تیم متخصص چین نشان می دهد همه دریانوردان ایرانی در همان ساعت نخست انفجار، جان باخته اند.

وی در ادامه افزود: بالابر کشتی سانچی که از آن برای ورود به قایق های نجات و همچنین پریدن به دریا استفاده می شود پایین نیامده است و این نشان می دهد ملوانان ایرانی جز یک نفر، فرصت ورود به آب را نداشته اند.

به گفته وی، مشاهدات کشتی های عبوری نیز نشان می دهد که شدت انفجار اولیه به حدی بوده است که هیچ دریانوردی زنده نمانده است.

این فرمانده چینی افزود: به رغم این وضعیت ما همچنان به تلاش های خود ادامه می دهیم.

در ادامه «علی ربیعی» نماینده ویژه رئیس جمهوری و مسئول کمیته رسیدگی به کشتی سانچی بر روشن شدن وضعیت کشتی ایرانی تاکید کرد و از چینی ها خواست در اطفای حریق کشتی از هیچ کوششی دریغ نکنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.