۱۰۰درصد تحریم‌های کشتیرانی رفع شده است/ بهبود نقل و انتقالات مالی تا ۶ ماه آینده

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از ارتقای ۴پله‌ای رتبه این شرکت بین شرکت‌های کانتینری جهان خبر داد و با اشاره به اینکه ۱۰۰درصد تحریم‌ها علیه ناوگان ملی حمل‌ونقل دریایی برطرف شده است، گفت: تنها مقداری محدودیت‌ بانکی برای مشتریان کشتیرانی داریم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ،محمد سعیدی با اشاره به هدفگذاری‌های صورت‌گرفته برای احیای جایگاه ناوگان ملی حمل‌ونقل دریایی،‌ اظهار کرد: رنکینگ کشتیرانی از ۲۳ دنیا به ۱۹ ارتقا یافته است.

وی با یادآوری برنامه‌ریزی صورت گرفته برای ارتقای جایگاه کشتیرانی به ۱۵ شرکت برتر کانتینری دنیا طی دو سال ،به خبرگزاری تسنیم گفت:‌ مطابق برنامه ۵ساله ناوگان ملی حمل‌ونقل دریایی ایران جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا خواهد شد.

وی با اشاره به احیای قرارداد خرید کشتی از هیوندای کره‌جنوبی، افزود: با ورود کشتی‌های مذکور، رتبه کشتیرانی بین غول‌های کشتیرانی دنیا به‌مرور زمان ارتقا می‌یابد و ما به اهداف تعیین‌شده می‌رسیم.

مدیرعامل کشتیرانی همچنین از رفع ۱۰۰درصدی تحریم‌های کشتیرانی خبر داد و گفت: تنها مقداری محدودیت برای مشتریان در بحث بانکی داریم که پیش‌بینی می‌شود ظرف ۵ تا ۶ ماه آینده نقل و انتقالات مالی بهبود یابد.

سعیدی پیش‌تر نیز با بیان اینکه پرداخت این خسارت بسیار سخت بود، گفته بود:‌ بعد از یک سال و سه بار مذاکره سرانجام قرارداد تعلیق‌شده به یک قرارداد با تأمین مالی ۸۰ درصد از طرف کره‌ای‌ها و ۲۰درصد توسط ایران تبدیل شد.

وی با اعلام اینکه مبلغ کل قرارداد ۶۷۰ میلیون یورو برای ۱۰ فروند کشتی است، یادآور شد: ۴ فروند از این کشتی‌ها ظرفیت ۱۴۵۰۰ TEUدارند و ۶ فروند دیگر شناورهای MRT برای حمل محصولات شیمیایی و پتروشیمی است.

سعیدی با یادآوری اینکه اولین فروند از این شناورها فروردین سال آینده تحویل کشتیرانی می‌شود، افزود: پس از تحویل اولین شناور، هر ماه یک فروند و در مجموع طی ۱۰ ماه ۱۰ فروند تحویل کشتیرانی می‌شود.

وی امضای قرارداد با شرایط مورد نظر ایران در راستای توانمندسازی یاردهای کشتی‌سازی داخلی را یکی از مزیت‌های احیای قرارداد تعلیق‌شده با هیوندای اعلام کرد و گفت: در قرارداد مذکور بر سه موضوع انتقال فناوری از مرحله طراحی مفهومی تا راه‌اندازی کشتی، امکان‌سنجی تولید تجهیزات داخلی و الزام هیوندای برای آموزش ۳۰ نفر از پرسنل کشتیرانی و شیپ یاردها تأکید شده است.

مدیرعامل کشتیرانی از معرفی شرکت ایزوایکو به شرکت سازنده جهت انتقال فناوری خبر داد و با اشاره به امضای قرارداد ۲میلیارد دلاری تأمین فاینانس خارجی اظهار کرد: کشتی ایران ــ کاشان با ظرفیت ۲۲۰۰ TEU پس از ۱۴ سال طی هفته جاری به کشتیرانی جمهوری ایران تحویل می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.