راه‌اندازی پلتفرم حمل و نقل بین‌المللی دریای کاسپین توسط اتحادیه اروپا و قزاقستان

راه‌اندازی پلتفرم حمل و نقل بین‌المللی دریای کاسپین توسط اتحادیه اروپا و قزاقستان و اعزام هیئت تجاری از ایران به قزاقستان

در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۲۴، اتحادیه اروپا و قزاقستان یک گام مهم در جهت توسعه روابط اقتصادی و حمل و نقل بین‌المللی با راه‌اندازی پلتفرم هماهنگی برای مسیر حمل و نقل بین‌المللی دریای کاسپین به نام “مسیر میانی” برداشتند. این پلتفرم جدید امکان بهبود ایمنی و پایداری مسیر حمل و نقل بین‌المللی دریای کاسپین را ایجاد می‌کند و این مسیر را به یک مسیر چندحالته و رقابتی تبدیل می‌کند که اروپا و آسیا را در کمتر از ۱۵ روز به هم متصل می‌کند.

اتحادیه اروپا و قزاقستان از سال ۱۹۹۱ به عنوان شرکای استراتژیک در حال فعالیت هستند و در سال ۲۰۱۵ با امضای توافق بهبود و همکاری (EPCA) روابط خود را تثبیت کردند. این توافق به قزاقستان امکان دریافت کمک مالی و فنی از اتحادیه اروپا را از طریق برنامه‌های مختلفی مانند برنامه شراکت، و حمایت از آموزش و تبادل کالا را فراهم می‌کند. هدف از این پلتفرم، تقویت ارتباطات اقتصادی و تجاری بین مناطق مختلف جهان و ایجاد یک مسیر حمل و نقل مدرن، پایدار و سریع است که به افزایش پتانسیل حمل و نقل، کاهش اختلالات زنجیره‌های لجستیک سنتی و کاهش هزینه‌های حمل و نقل کمک می‌کند. این پروژه با همکاری اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر، از جمله آذربایجان، گرجستان و ترکیه، به توسعه و رشد ادامه خواهد داد و قابلیت‌های بسیاری در مباحث حمل و نقل دریایی و تقویت ارتباطات بین‌المللی را فراهم خواهد کرد.

در همین راستا و به منظور بررسی فرصت‌های تجاری و لجستیکی ناشی از این پلتفرم جدید، هیئتی متشکل از مدیران و کارشناسان شرکت‌های عضو انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران در بازه زمانی دهه آخر تیر ماه سال جاری (حدفاصل ۲۰ الی ۳۰ تیرماه) به کشور قزاقستان اعزام خواهد شد. این هیئت در این سفر تجاری به بررسی و مذاکره با دست‌اندرکاران حوزه تجارت و لجستیک و بازدید از امکانات بنادر آکتائو و کوریک خواهد پرداخت. اعضای محترم انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران که تمایل به حضور در این سفر تجاری دارند، می‌توانند حداکثر تا مورخ 1403/04/05 تقاضای حضور و معرفی نماینده مورد نظر خود را از طریق ایمیل info@saoi.ir به انجمن اعلام نمایند. مدت زمان این سفر حداکثر ۵ روز خواهد بود و شرایط دقیق متعاقباً به اطلاع خواهد رسید. همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات تکمیلی، لطفاً با واحد روابط عمومی انجمن تماس حاصل فرمایید.

منبع خبر:https://www.eurasiantimes.com/e

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.