کشتیرانی جمهوری اسلامی: بندر چابهار هاب ترانشیپ منطقه می شود

درحالی درافت بندر چابهار امکان تخلیه و بارگیری کشتی‌های با ظرفیت ۱۴۵۰۰ TEUرا دارد، اما به دلیل نبود تجهیزات، این نوع کشتی ها به ناچار عازم بندرعباس می شوند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم نماینده کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه برای راه‌اندازی و تداوم خط مستقیم کشتیرانی به بندر چابهار، تمام مجموعه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بسیج شده اند، اظهار کرد: در حال حاضر بندر شهید بهشتی چابهار به مرکز ترانشیپ کالاهای کانتینری گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به سه بندر امام(ره)، عسلویه و بوشهر تبدیل شده است.

وی با یادآوری اینکه کشتیرانی مجموعه لجستیک را در چابهار راه‌اندازی کرده که تمامی فعالیت‌های ترمینال‌داری، تخلیه و بارگیری کانتینر را انجام می دهد، افزود: به همین منظور ترمینال لجستیک گروه کشتیرانی با مساحت حدود 5 و نیم هکتار در مجاورت اسکله شماره 1 و 2 بندر شهید بهشتی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی بیان کرد: عمده کانتینرهای تخلیه شده در بندر شهید بهشتی چابهار از مبداء بنادر چین و هند و با استفاده از خطوط مستقیم کشتیرانی هستند که از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به صورت منظم راه اندازی شده اند.

وی افزود: در عین حال کالاهای صادراتی به مقصد چین و هند نیز به صورت مستقیم بر روی کشتی‌های یاد شده بارگیری می‌شود که منجر به کاهش چشم‌گیر «ترانزیت تایم» برای صاحبان کالا شده است.

مقام مسئول کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر حمل کالا با کشتی از بنادر چین و تخلیه آن در چابهار و ترانشیپ به بنادر بوشهر، عسلویه و خرمشهر در کمتر از 20 روز انجام می‌شود، ادامه داد: این امر موجبات رضایت خاطر صاحبان کالا را فراهم کرده است به صورتی که طی 10 ماهه سال جاری، حدود 48 هزار TEU کانتینر از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در این بندر تخلیه و بارگیری شده که در تاریخ بندر چابهار بی‌سابقه است.

وی با تاکید بر اینکه با همت گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و همکاری مجدّانه سازمان بنادر و دریانوردی و دیگر دستگاه‌های ذیربط، طی چهار سال گذشته ورود کالاهای مورد نیاز کشور به مقصد چابهار افزایش قابل توجهی داشته است، گفت: در حوزه صادرات نیز خوشبختانه از دو ماه پیش، صادرات کالاهای یخچالی نیز از مبداء بندر چابهار آغاز شده است.

وی افزود: محصولاتی مانند سیب و خرما با کانتینرهای یخچالی به مقصد کشور هند صادر می‌شوند و از سمت هند موز در مدت زمان دو روز و با استفاده از کانتینرهای یخچالی به بندر چابهار وارد می‌شود، ضمن اینکه علاوه بر تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری، ترانزیت و صادرات کالاهای فله خشک نیز از طریق بندر چابهار در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به خرید 150 دستگاه کامیون از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه حمل و نقل ترکیبی، گفت: با توجه به عدم امکان بهره‌مندی از حمل و نقل ریلی در بندر چابهار همزمان با خرید کامیون‌های یاد شده با چند شرکت توانمند در حمل جاده‌ای نیز برای حمل کالا قرارداد بسته شده تا کالاها از مبداء و یا به مقصد بندر چابهار به صورت DOOR TO DOOR حمل و نقل شوند.

وی با مهم ارزیابی کردن این اقدام تصریح کرد: در منطقه سیستان و بلوچستان کامیون مناسب به تعداد لازم وجود ندارد بنابراین فعال شدن ده‌ها دستگاه کامیون‌ در این مسیر برای جلب هر چه بیشتر اعتماد صاحبان کالا و بالفعل‌سازی سرمایه‌گذاری کلان در بندر چابهار و همچنین رونق کریدور شمال-جنوب از مسیر چابهار بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: گروه کشتیرانی با اجرای این دست برنامه‌ها هزینه حمل و زمان حمل را تا حد امکان برای صاحبان کالا از جمله کالاهای ترانزیتی در بندر چابهار کاهش داده است.

به گفته این مقام مسئول در گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی حمل و نقل جاده‌ای از/به بندر چابهار را در حوزه ترانزیت کالا به کشورهای حوزه CIS بسیار با اهمیت دانست و گفت: با اضافه شدن 150 دستگاه کامیون‌ مورد اشاره قادر خواهیم بود که در مدت زمان کوتاهی کالا را به بنادر امیر‌آباد و انزلی در دریای خزر برسانیم و از آنجا با کشتی‌های شرکت کشتیرانی دریای خزر به کشور مقصد حمل کنیم به این ترتیب کالا از بنادر چین تا بنادر کشورهای حوزه CIS طی مدت 22 تا 24 روز به مقصد می‌رسد.

وی با اشاره به تسهیلاتی که سازمان بنادر و دریانوردی برای صاحبان کالا در بندر چابهار در نظر گرفته است، تصریح کرد: این سازمان برای کالاهای ترانزیتی از/به بندر چابهار 50 درصد تخفیف در هزینه خدمات قائل شده است که قابل توجه است.

نماینده گروه کشتیرانی در بندر چابهار درباره وضعیت تجهیزات فنی بندر چابهار نیز گفت: با سازمان بنادر و دریانوردی در تمام بخش‌ها از جمله فنی و تجهیزاتی همکاری بسیار خوبی وجود دارد اما انتظار این است که بندر چابهار هر چه سریع‌تر به تجهیزات لازم مانند گنتری‌کرین‌ها تجهیز شود تا شناورهای بزرگتر قادر به پهلوگیری در بندر باشند و بندر چابهار به یکی از مراکز ترانشیپی کشور تبدیل شده و به عنوان مکمل بندر شهید رجایی فعالیت نماید.

وی راهبرد گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را تبدیل کردن بندر چابهار به بندر مکمل بندرعباس اعلام کرد و گفت: معتقدیم با رفع برخی کمبودها بندر چابهار باید در میان مدت نه تنها به بندر ترانشیپی داخلی بلکه به بندر ترانشیپی به دیگر بنادر خلیج‌فارس تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه گروه کشتیرانی بر مسئولیت اجتماعی خود در تمام امور واقف است، تصریح کرد: با راه اندازی ترمینال لجستیک بندر چابهار از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اشتغالزایی خوبی برای بسیاری از ساکنین منطقه ایجاد شده است و بسیاری از جوانانی که بیکار بودند هم‌اکنون در این ترمینال مشغول به کار هستند.

به گزارش تسنیم، با وجود آنکه درافت بندر چابهار 16.5 متر است، اما فقط کشتی ها تا ظرفیت 6500TEU می توانند در اسکله این بندر پهلوگیری کنند.

نماینده کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بندر چابهار درباره این مشکل به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: مهمترین مشکلی که در این رابطه داریم نبود تجهیزات مناسب برای تخلیه و بارگیری کشتی‌های بزرگ‌تر ناوگان ملی کشتیرانی است.

وی توضیح داد: در حال حاضر کشتی‌های با ظرفیت 14500 تی ای یو را نمی‌توانیم در بندر چابهار تخلیه و بارگیری کنیم چرا که ما در اینجا تجهیزات مناسب از جمله نداریم گنتری کرین نداریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک فروند کشتی 6500TEU حامل کانتینرهای 20 فوتی با وزن هر کدام 25 تن، 4.5 متر آبخور نیاز دارد. بنابراین به لحاظ درافت محدودیتی در بندر چابهار نداریم.

به گزارش تسنیم، بر اساس قرارداد سرمایه‌گذاری با هندی‌ها قرار است تجهیزات مورد نیاز تخلیه و بارگیری از جمله گنتری کرین در بندر چابهار نصب شود. مسئولان سازمان بنادر دریانوردی ماهاست وعده امضای قرارداد بلند مدت هندی‌ها را داده اند اما تاکنون اتفاقی در این زمینه نیفتاده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.