ظرفیت بنادر بازرگانی از ۲۷۰ به ۲۹۰ میلیون تن در دولت سیزدهم افزایش یافت

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی با بیان اینکه ظرفیت بنادر طی دو سال گذشته و در دولت سیزدهم از ۲۷۰ میلیون تن به ۲۹۰ میلیون تن ارتقا یافته است، اعلام کرد: در حوزه پروژه‌های زیربنایی، ۱۷۵ هزار میلیارد ریال پروژه به بهره‌برداری رسیده و در سال جاری نیز ۵۳۰ هزار میلیارد ریال پروژه در حوزه فعال‌سازی کریدور شمال_جنوب تعریف شده است.

به گزارش سی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادرودریانوردی، علی‌اکبر صفایی در نشست شورای عالی سازمان بنادر و دریانوردی که با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و مدیران ونمایندگان دستگاه‌های عضو این شورا برگزار شد، در گزارشی با اشاره به عزم جدی دولت سیزدهم برای توسعه اقتصاد دریاپایه، از تحولات صورت گرفته در حمل‌ونقل دریایی کشور طی دو سال گذشته سخن گفت و با اشاره به تشکیل ‌کارگروه اقتصاد دریا با دستور معاون اول ریاست‌جمهوری، از برگزاری ۶ جلسه کاری و تصمیمات جدی برای ایجاد قطب‌های جدید اقتصادی در سواحل کشور خبر داد.

مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی اظهار داشت: با پیگیری و مذاکرات سازنده با کشورهای همسایه و منطقه، علاوه بر رشد ترانزیت و تسهیل تجارت، اقدامات بسیار مناسبی در حوزه توسعه ناوگان ملی، توسعه کمی و کیفی دریانورد و جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی صورت گرفته است.

وی با اشاره به پیش‌بینی رشد ۳ درصدی تجارت دریایی در دنیا در سال ۲۰۲۳، گفت: پیش‌بینی شده است تجارت دریایی بین‌المللی در سال جاری میلادی، از ۱۲ میلیارد و ۷ میلیون تن به ۱۲ میلیارد و ۲۸۷ میلیون تن افزایش یابد.

صفایی در ادامه با اشاره به همگرایی مجلس شورای اسلامی، دولت سیزدهم و مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره توسعه اقتصاد دریا پایه، تاکید کرد: با اقدامات‌صورت گرفته، ظرفیت ناوگان کشور از ۱۷ میلیون تن به بیش از ۱۹ میلیون تن ارتقا یافته است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: با شروع به کار دولت مردمی، علاوه بر در دست ساخت بودن ۱۰۰ فروند شناور کوچک، همچنین ۱۰۰ فروند شناور از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و اعطای وام به بخش خصوصی، در دست ساخت است که ۵۰ فروند از آنها به حوزه شناورهای مسافری اختصاص دارد و در همین راستا، ۳۲ فروند شناور تجاری و باری فقط در دریای خزر به ناوگان ملی کشور اضافه شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص رشد شاخص‌های ‌حمل ونقل دریایی در کشور، اظهار داشت: یکی از رویکرد‌های جدی دولت، تربیت و آموزش دریانورد بود. در همین راستا، تا سال ۱۴۰۰ امکان تربیت و اموزش ۲۶۰ نفر در دانشگاه‌های کشور وجود داشت، اما هم‌اکنون این میزان به ۴۹۰ نفر در سال جاری افزایش یافته است.

به گفته وی ، ظرفیت بنادر در دولت سیزدهم و طی دو سال گذشته از ۲۷۰ میلیون تن به ۲۹۰ میلیون تن ارتقا یافته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: در حوزه پروژه‌های زیربنایی، ۱۷۵ هزار میلیارد ریال پروژه به بهره‌برداری رسید و در سال جاری نیز در حوزه فعال‌سازی کریدور شمال_جنوب، ۵۳۰ هزار میلیارد ریال پروژه تعریف شده است.

صفایی گفت: همچنین پیش‌بینی کرده‌ایم در سال جاری، حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال قرارداد بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بنادر بازرگانی به امضا برسد.

مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی در خصوص اقدامات‌این سازمان برای توسعه اقتصاد مردم ساحل‌نشین نیز با اشاره به ساخت ۱۰۰ فروند شناور کوچک از محل وجوه اداره شده، از ساخت بنادر جدید، ساماندهی بنادر کوچک و لایروبی بنادر چندمنظوره خبر داد.

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع:https://www.pmo.ir/fa/news/64040

لینک کوتاه: https://seanews.ir/50810

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.