بخش اول پروژه ریلی شلمچه-بصره افتتاح شد

منابع عراقی از افتتاح بخش اول پروژه خط ریلی شلمچه به بصره خبر دادند.

به گزارش سی نیوز به نقل از ایسنا، محمدکاظم آل صادق، سفیر ایران در بغداد و اسعد العیدانی، استاندار بصره امروز(چهارشنبه) نشستی در گذرگاه مرزی شلمچه به منظور افتتاح بخش اول پروژه ریلی بصره-شلمچه برگزار کردند.

محمد کاظم آل صادق واسعد العیدانی صبح امروز نیز با هم دیدار و گفت‌وگو کرده بودند.

دو طرف در این دیدار در خصوص خط ریلی شلمچه-بصره و اهمیت این پروژه رایزنی کردند.

اخیرا وزارت حمل و نقل عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که با ایران بر سر احداث خط راه آهن بین شهرهای بصره و شلمچه توافق امضا کرده است.

این وزارت همچنین اعلام کرد که بر سر از بین بردن مین‌های باقی مانده از جنگ هشت ساله ایران و عراق در مناطق مرزی و احداث پل متحرک بر روی شط العرب با طرف ایرانی توافق کرده است.

در این بیانیه آمده است که خط راه آهن بصره-شلمچه تنها برای انتقال مسافران است و نمی توان از آن برای انتقال کالا استفاده کرد.

وزارت حمل و نقل عراق اعلام کرد که انتقال کالا تنها به یک دلیل از طریق قطارها انجام نمی شود و آن دور بودن بنادر ایران از مسافت تعیین شده است.

در این بیانیه تاکید شده است که پروژه خط راه آهن شلمچه به بصره از پروژه های حیاتی و راهبردی میان ایران و عراق است.

پیش از این، وزیر راه و شهرسازی ایران در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر حمل‌ونقل عراق ضمن بررسی آخرین روند پروژه ریلی شلمچه به بصره، درباره موضوعات سفرهای اربعین زوار ایرانی و برگزاری اجلاس وزرای حمل‌ونقل در بغداد گفت‌وگو کردند.

مهرداد بذرپاش در تماس تلفنی با رزاق محیبس السعداوی – وزیر حمل و نقل جمهوری عراق، پروژه راه‌آهن شلمچه به بصره و اقدامات دولت عراق در تملک اراضی مسیر این خط ریلی را مورد بررسی قرار دادند.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی بر مسئولیت شرکت راه آهن جمهوری اسلامی در پیگیری ساخت خط ریلی شلمچه به بصره و مسئولیت مدیرعامل راه آهن در پیگیری روزانه و مستمر و ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته اشاره کرد.

در نشست فروردین ماه وزرای دو کشور در تهران، دو کشور ایران و عراق برای ساخت خط آهن شلمچه-بصره توافق کردند که بر اساس آن احداث زیرسازی و روسازی و ابنیه مورد نیاز مسیر توسط راه‌آهن جمهوری عراق انجام خواهد شد.

 

بازنشر محتوا: سی نیوز

منبع: https://www.isna.ir/news/1402032415977

لینک کوتاه: https://seanews.ir/48559

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.