دستور کار توسعه بنادر سیریک و جاسک و ایجاد یک بندر بزرگ در منطقه مکران

معاون وزیر راه و‌ شهرسازی و‌ مدیرعامل سازمان بنادر و‌ دریانوردی با تاکید بر رویکرد ویژه این سازمان به توسعه بیشتر سواحل مکران، اعلام کرد: توسعه بنادر سیریک و جاسک و ایجاد یک بندر بزرگ در منطقه مکران در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار دارد.

به گزارش سی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان‌ بنادر و‌دریانوردی، علی اکبر صفایی در همایش تمدن دریایی مسیر پیشرفت که به میزبانی نیروی دریایی ارتش در بندر کنارک چابهار برگزار شد، ویژگی ها و جنبه های اقتصاد «دریامحور» را به عنوان یکی از مولفه های قدرت سیاسی و پتانسیل‌های رشد اقتصادی ایران تشریح کرد.

وی اظهار داشت: استفاده صحیح از ظرفیت های دریایی و بندری کشور، مبنایی مطمئن برای اجرای اقتصاد دریامحور است. اقتصادی باثبات و ارزش آفرین که می تواند به گره‌ گشایی و چرخش اقتصادی کشور کمک کند.

مدیرعامل سازمان بنادر و‌دریانوردی، مهمترین‌ فعالیت‌های اصلی در اقتصاد دریایی را حمل و نقل و لجستیک دریایی، کشتی سازی، گردشگری، شیلات و آبزی پروری، صید و صیادی و محصولات غذایی، استحصال انرژی و استخراج نفت و گاز و معدن کاری در فراساحل و فعالیت‌های دریایی و بندری عنوان کرد.

معاون وزیر راه و‌شهرسازی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب، قوانین بالادستی و سیاست های کلی نظام و سند ملی آمایش سرزمینی و راهبردهای دولت سیزدهم، اقتصاد دریا محور را یکی از مصادیق اصلی اقتصاد مقاومتی برشمرد که می‌تواند چشم انداز تازه و افق‌های جدیدی را برای جدایی کشور از اقتصاد وابسته به نفت به وجود بیاورد.

به گفته صفایی، سرمایه گذاری در اقتصاد دریا محور می تواند به کاهش فقر و محرومیت از مناطق ساحلی، افزایش تولید ناخالص ملی، خنثی سازی تحریم ها و تنوع بخشیدن به اقتصاد کشور کمک کند.

معاون وزیر راه و‌شهرسازی، کاهش هزینه های تولید، بهبود دسترسی عوامل تولید، مدیریت تقاضا، افزایش بهره وری عوامل تولید، حمایت از استقرار صنایع و خدمات دریا محور در بنادر و سواحل تقویت دسترسی به شبکه پسکرانه و تسهیل تجارت دریابرد و استفاده از فناوری های نوین در بنادر و صنایع دریا محور و آموزش نیروی انسانی شاغل در بنادر و صنایع دریا محور را از دیگر راهکارهای توسعه اقتصادی دریا محور برشمرد.

مدیرعامل سازمان بنادر، حمایت های تعرفه ای، تسهیل ارائه خدمات دریانوردی، سرمایه گذاری مستقیم در توسعه نگهداری و زیرساخت ها و تجهیزات بنادر و حمایت از تولید داخلی و بومی و‌ توسعه سفرهای دریایی و‌مزیت بخشی به کریدورهای ترانزیتی و‌تقویت و فعال سازی ظرفیت های رقابتی بانکرینگ و‌توسعه سواحل مکران را از مهمترین رویکردهای سازمان بنادر و دریانوردی برای پیشرفت اقتصاد دریایی ذکر کرد.

صفایی، راه اندازی خط کشتیرانی رو رو در بنادر شمالی، خط کنظم دریایی بین بنادر هند و‌چابهار، تکمیل فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، تکمیل فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی، ادامه احداث تاسیسات زیربنایی جزیره نگین بوشهر، آغاز عملیات اجرایی احیای خلیج گرگان را از جمله مصادیق اجرایی سازمان‌ بنادر در استای توسعه اقتصاد دریایی اعلام کرد.

‌مدیرعامل سازمان بنادر و‌دریانوردی با تاکید بر نگاه خاص این سازمان به توسعه هرچه بیشتر سواحل مکران، خاطر نشان ساخت: گسترش و توسعه بنادر سیریک و جاسک و ایجاد یک بندر بزرگ در منطقه مکران در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار دارد.

 

بازنویسی، تلخیص و بازنشر خبر: سی نیوز

لینک کوتاه: https://seanews.ir/42656

منبع خبر: https://www.pmo.ir/fa/news/61276

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.