ورود ریل به مجتمع بندری انزلی فرصتی برای رقابت برابر است

 مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با تاکید بر ضرورت استفاده از حمل و نقل ترکیبی گفت: کسب سهم بیشتر از ترانزیت کالا در بندرانزلی در گرو استفاده از امکانات موجود و ایستگاه خط آهن رشت است و ورود ریل به بندر انزلی فرصت رقابت برابر را برای این بندر ایجاد می کند.

به گزارش سی نیوز به نقل از ایرنا، حسین یونسی گفت: استفاده از ریل امکان پتانسیل رقابتی برابر را برای مجتمع بندری انزلی در کنار سایر بنادر شمالی خزر فراهم می کند و از مسئولان می خواهیم خط راه آهن را برای مجتمع بندری انزلی نیز طراحی کنند.

وی ادامه داد: خط آهن در این شهرستان تنها برای بندرکاسپین طراحی شده است اما طبق بررسی های اجمالی اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان قسمت شرقی محوطه بندری این مجتمع برای ریل گذاری مناسب است.

وی تصریح کرد: مجتمع بندری انزلی در حال حاضر ظرفیت تخلیه و بارگیری 10 میلیون تن کالا را دارد که در کنار ظرفیت چهار میلیون تنی بندر کاسپین می تواند 15 میلیون تن کالا را وارد گیلان کند و این کالا ها باید با استفاده از جاده مناسب منتقل شوند .

یوسنی با بیان اینکه برای رونق ترانزیت از مجتمع بندری انزلی به جاده کمربندی رشت- انزلی نیاز داریم گفت: 90 درصد صاحبان کالا برای انتقال کالای خود از مسیر جاده ای استفاده می کنند، به همین دلیل حتی درصورت ورود ریل به بندر کاسپین به جاده مناسب نیاز داریم.

وی در بخش دیگری گفت : ورود کشتی به این مجتمع بندری طی 2 ماه گذشته روند روبه رشدی را شاهد بود و صاحبان کشتی که در چند ماه اخیر به هر دلیلی از این بندر قهر کرده بودند بازگشتند و ما شاهد پهلوگیری روزانه هشت تا 10 کشتی در این بندر هستیم و این امر حاصل بازار یابی و مشتری مداری بوده است.

وی اظهار داشت: یکی از نقاط قوت مجتمع بندری انزلی این مساله است که هم اکنون 95 درصد کشتی هایی که بار وارداتی به این بندر می آورند کالای صادراتی می برند ، حسنی که هیچ یک از بنادر ایرانی حاشیه دریای خزر ندارند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به فرصت های سرمایه گذاری در مجتمع بندری انزلی تصریح کرد : طی روزهای اخیر توانستیم پس از هفت سال مجوز در اختیار قرار دادن یک حوضچه به سرمایه گذار را اخذ کنیم که این پروژه تکمیل کننده مارینای منطقه آزاد انزلی است و با راه اندازی این ایستگاه مسافران از طریق دریا به منطقه انزلی منتقل می شوند .

مجتمع بندری انزلی با سابقه ۳۰۰ ساله در عرصه حمل و نقل دریایی همواره منطقه مورد توجه بازرگانان و تجار کشور بوده است و امروز با ۱۷ پست اسکله و امکان تخلیه و بارگیری ۱۰ میلیون تن کالا در سال، بزرگترین و مجهزترین مجتمع بندری ایرانی حاشیه دریای خزر محسوب می شود.

این مجتمع بندری یکی از پرسابقه‌ترین بنادر ایران و از مهمترین و بزرگترین بنادر شمال کشور محسوب می‌شود که با قرار گرفتن در گذر تجاری بین‌المللی از قبیل کریدور ترانزیتی بین المللی شمال – جنوب و تراسیکا و غیره از دیرباز عهده دار نقش برجسته در صنعت حمل و نقل دریایی با کشورهای حاشیه دریای خزر و اروپایی بوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.