۴۸فروند کشتی در انتظار فرآیند اسنادی و پهلودهی برای تخلیه کالا

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی از رشد ۳۵ درصدی موجودی کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی در بنادر کشور و انتظار ۴۸ فروند کشتی در راستای فرآیند اسنادی و پهلودهی برای تخلیه کالا خبر داد.


به گزارش سی نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،‌ عادل دریس، مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص تاخیر در ترخیص کالاهای اساسی از بندر امام خمینی(ره) اظهار کرد:‌ در حال حاضر موجودی کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی در بنادر کشور قریب به پنج میلیون و صد هزار تن است که ۳۵ درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

وی از وجود بیش از هشت میلیون و ۲۰۰ هزارتن کالای اساسی و نهاده‌های دامی در بنادر، اسکله و لنگرگاه‌ها و انتظار کشتی‌ها برای تخلیه بار خبر داد و عنوان کرد: این میزان نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد ۳۰ درصدی حکایت دارد.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای ترخیص این کالاها اظهار کرد: این روند را در سنوات گذشته نیز شاهد بودیم؛ چراکه عمده کالاهای اساسی توسط دو شرکت بزرگ دولتی، بازرگانی دولتی و پشتیبانی امور دام وارد می‌شود و قریب به ۵۵ درصد از کالاها متعلق به این دو شرکت بوده و مابقی مربوط به بخش خصوصی است.

دریس افزود: طبیعتا این‌ها علاوه بر نقش تامین کالا، نقش تنظیم کالا را نیز دارند؛ لذا در این مدت جلسات متعددی با شرکت‌ها خصوصا در بندر امام خمینی(ره)‌ برگزار شد؛‌چراکه قریب به ۸۰ درصد از آماری که ارائه شد، در بندر امام (ره) قرار دارد.

وی با بیان اینکه تقریبا ظرفیت انبار در بندر امام خمینی(ره) پر شده است، تاکید کرد:‌ اعلام کرده‌ایم در اسرع وقت نسبت به ترخیص کالای اساسی از انبارهای بندر اقدام کنند. در این راستا خوشبختانه طی هفته گذشته مجددا بارگیری از بندر آغاز شد،‌ اما اگر این روند با سرعت بیشتری ادامه نیابد،‌ با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد:‌ در این صورت صف انتظار کشتی‌ها نیز افزایش می‌یابد. در یک بازه زمانی ممکن است اسکله‌ها خالی باشد و در یک بازه زمانی با پیک خروج کالا مواجه می‌شویم که سازمان حمل و نقل جاده‌ای و حمل و نقل ریلی را نیز با مشکل مواجه می‌کند؛ لذا ضرورت دارد نسبت به انجام فرآیند ترخیص و خروج کالا اقدام کنند.

دریس با بیان اینکه کالا دائما توسط کشتی‌ها به بنادر اضافه می‌شود، اظهار کرد: روزانه بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن تخلیه کالا از کشتی را در دستور کار داریم و به تناسب بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تن نیز از بندر خارج می‌شود.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: در حال حاضر ۴۸ فروند کشتی در کل بنادر در انتظار فرآیند اسنادی و پهلودهی برای تخلیه کالا هستند و ۱۹ فروند نیز در حال تخلیه کالا هستند. حجم کالا در کشتی‌هایی که در لنگرگاه قرار دارند دو میلیون و ۶۵۱ هزار تن گزارش شده است که حامل کالای اساسی و نهاده‌های دامی هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.