تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی بر گسترش ظرفیت های کشتیرانی در دریای خزر

وزیر امور اقتصادی و داریی کشورمان با حضور در دومین مجمع اقتصادی دریای خزر با ارایه ۵ پیشنهاد برای توسعه همکاری‌های اقتصادی کشورهای حاشیه خزر، گفت: رشد ۳۰ درصدی تجارت بین کشورها در یک سال اخیر نشانه اراده سیاسی کشورهای عضو برای توسعه همکاری‌ها است.

به گزارش سی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، «سید احسان خاندوزی»  با بیان اینکه تکمیل سریع کریدورهای شمال-جنوب، کشورهای دریای خزر را به دریای عمان و اقیانوس هند متصل می‌سازد، بر آمادگی ایران برای همکاری با سایر کشورها در خط آهن اینچه‌برون، خط آهن آستارا و همچنین گسترش ظرفیت های کشتیرانی در دریای خزر تاکید کرد.

خاندوزی از محقق ساختن کامل نظام تسویه با پول های ملی و متصل کردن شبکه پیام رسانی و کارت های بانکی بین کشورهای عضو به ویژه اتصال شتاب با شبکه میر در روسیه را به عنوان محور دیگر همکاری دانست و گفت: علیرغم پیشنهاد طرف ایرانی، اقدامات عملی جدی از سوی بانک مرکزی روسیه برای اتصال شبکه شتاب و شبکه میر صورت نپذیرفته است.

وی ادامه داد: ایجاد صندوق تامین مالی مشترک برای پروژه های اولویت دار در دریای خزر از جمله پروژه های حوزه حمل و نقل به عنوان محور دیگر همکاری خواهد بود.

افزایش ظرفیت سوآپ نفت و گاز با توجه به شرایط ژئوپلیتیک جدید در جهان و تسریع در مسیر سبز گمرکی و انتقال اسناد حمل و ترانزیت به صورت برخط (آنلاین) میان کشورهای حاشیه دریای خزر نیز به عنوان محورهای دیگر همکاری از سوی وزیر اقتصاد مطرح شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.