کاهش ۴۶.۸۸ درصدی سوخت رسانی به کشتی ها

عباس نژاد با بیان اینکه چهار شرکت بخش خصوصی در زمینه بانکرینگ در بندر نفتی خلیج فارس فعالیت دارند، گفت: حجم بانکرینگ در این بندر طی نیمه نخست سال جاری ۲۹۱ هزار و ۹۷۹ تن بوده که در هم سنجی با مدت مشابه سال قبل ۴۶.۸۸ درصد کاهش داشته است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی افزود:حجم واردات فرآورده های نفتی در شش ماه گذشته به رقم صفر رسیده که به دلیل افزایش توان تولید داخلی، شاهد کاهش ۱۰۰ درصدی واردات این فرآورده ها در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته هستیم.

به گزارش سی نیوز به نقل از پرتال اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان عباس نژاد افزود:از ابتدای سال جاری تاکنون، ۶۱۸ فروند شناور در اسکله های تحت نظارت بندر خلیج فارس پهلو گرفته اند که از این تعداد، ۴۳۳ فروند مربوط به کشتی های حامل فرآورده نفتی و ۸۱۵ فروند مربوط به شناورهای مواد معدنی بوده است.

وی با تشریح ظرفیت ها و توانمندی های بندر خلیج فارس گفت: این بندر دارای ۱۶ پست اسکله نفتی و ۹ پست اسکله خدماتی با ظرفیت آبخور متوسط ۷,۵ متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ حداکثر ۱۰ هزار تن است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، اظهار داشت: علاوه بر این اسکله های شماره ۱، ۲ و ۳ بندر شهید رجایی نیز امکان پهلودهی شناورهای نفتی با ظرفیت بیش از ۳۰ هزار تن و اسکله ۲۵ فولاد (با کاربری نفتی) با ظرفیت آبخور ۱۲ متر از توان پهلودهی شناورهای با تناژ بالای ۶۰ هزار تن برخوردار است.

به گفته عباس نژاد، در حال حاضر ۱۶ شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی بیش از ۵۳۰ هزار مترمکعب در این بندر در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآورده های نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران فعالیت دارند.

وی افزایش جذب سرمایه گذاری در حوزه انبارش و نگهداری فرآورده های نفتی و همچنین پذیرش شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید و پردازش سوخت کم سولفور را به عنوان برنامه های آتی بندر خلیج فارس برشمرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.