جنگ تمام‌عیار غربی‌ها با صنعت هوانوردی ایران

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان “در بخش هوانوردی در یک جنگ تمام‌عیار با غرب هستیم”،‌ گفت: با همکاری وزارت دفاع و صمت در حال برنامه‌ریزی برای تولید هواپیمای ۵۰نفره ایرانی هستیم.

محمد محمدی‌بخش در نشست خبری به‌مناسبت فرا رسیدن هفته دولت اظهار کرد: ایده و برنامه ساخت هواپیما از سال‌های قبل بوده و یک دستور و راهبرد است که جمهوری اسلامی ایران به آن توجه کرده است.

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور برای این کار احتیاج به یک همگرایی و کار بزرگ صنعتی دارد. در دنیا چند کشور در قالب کنسرسیوم تولید هواپیما را انجام می‌دهند.

وی با اعلام این‌که “در این مسیر با محدودیت‌های خاص ایران برای این کار از همه ظرفیت‌های داخلی استفاده خواهیم کرد”،‌ اضافه کرد: پلت‌فرم‌های مربوطه تهیه و نیاز کشور در آن دیده شده است، بر این اساس سه پلت‌فرم 50، 72، 150 نفره تهیه شده است که آنچه مدنظر است تولید این هواپیماها از 50نفره آغاز می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که با همکاری مجموعه هسا تولید هواپیما عملیاتی می‌شود، اظهار کرد: البته باید در حوزه‌های مختلف بازنگری لازم صورت گیرد و با هماهنگی با وزارتخانه‌های راه، دفاع و صمت انتظار داریم اشکالات و معایب برطرف شود و در آینده نه‌چندان دور خبرهای خوبی از تولید هواپیمای ایرانی را اعلام کنیم، ضمن این‌که به‌طور همزمان ورود هواپیما همچنان در حال پیگیری است.

محمدی‌بخش همچنین گفت: شرکت‌های هواپیمایی داخلی از روغن تولید داخل هواپیما استفاده می‌کنند.

محمدی‌بخش همچنین در ابتدای این نشست خبری گفت: شهریور و مهرماه سال گذشته با دستور وزیر راه و شهرسازی برنامه تحولی در حوزه هوانوردی به دولت ارائه و مقرر شد این برنامه به‌عنوان یک برنامه جامع مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان این‌که صنعت هوانوردی دارای یک راهبرد 10ساله است،‌ افزود: این برنامه شامل یک برنامه یک‌ساله برای پایداری صنعت و 3 برنامه سه‌ساله برای توسعه است.

وی بیان کرد: با آسیب‌شناسی صورت‌گرفته این برنامه تهیه شده است و صنعت هوانوردی می‌داند در تمام حوزه‌ها در چه مسیری حرکت کند. شناخت بازار منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای می‌تواند در این مسیر به ما کمک کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در مرحله اول ورود واکسن در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم را داشتیم. در بخش نهضت تعمیر قطعه با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان یک رشد بسیار بسیار قابل‌توجهی را داشته‌ایم. ساماندهی مراکز آموزشی، ارتباط با مراکز دانشگاهی و… به ما کمک کرد خیلی سریع روی پای خودمان بایستیم.

محمدی‌بخش در ادامه با ابراز این‌‌که “بیش از 3 ماه است که برای پروازهای اربعین برنامه‌ریزی کرده‌ایم”، گفت: علی‌رغم محدودیت‌های کشور عراق،‌ بخش زیادی از پروازهای اربعین به فرودگاه نجف خواهد بود.

وی اضافه کرد: اَبرپروژه را در شلوغ‌ترین فرودگاه کشور انجام دادیم. سخت است همزمان با پروازهای ورودی و خروجی باند 29 فرودگاه مهرآباد نوسازی شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام “در حوزه کارگو با افزایش هواپیماها به درصد قابل‌قبولی در این بخش رسیده‌ایم”، اظهار کرد: در حوزه جهش سطح تعمیر و نگهداری در کشور هیچ موتور و هواپیمایی را برای تعمیر و نگهداری به خارج از کشور نمی‌فرستیم. در زمان حاضر میزبان تعمیر هواپیمای کشورهایی هستیم که دارای فناوری هستند.

محمدی‌بخش تأکید کرد: تحریم کلمه سبکی است در بخش هوانوردی و ما در یک جنگ تمام‌عیار با غربی‌ها هستیم، در این راستا از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم تا تحریم‌ها را بی‌اثر و کم‌اثر کنیم که تا اینجا در این مسیر موفق بوده‌ایم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.