۱.۵ تن جو در انبار باز بندر چابهار سبز شد/ به تمام مراجع هشدار داده بودیم/ فرصت استفاده دامی هنوز وجود دارد

به گزارش سی نیوز، روح‌الله لطیفی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره از دست رفتن بخشی از کالای اساسی (محموله جو) در بندر چابهار پس از بارش‌های اخیر در این منطقه اظهار داشت: پس از بارش‌های اخیر در چابهار حدود 1.5 تن جو مشمول ارز 4200 تومانی سبز و خراب شد.

وی با بیان اینکه شرایط نگهداری این محموله رعایت نشده است، گفت: کمک خدا بود که در این شرایط نگهداری فقط حدود 1.5 تن جو خراب شده که البته امکان استفاده از آن برای دام‌ها وجود دارد.

سخنگوی گمرک ایران با بیان اینکه موضوع بسیار مهم این است که چرا جو در انبار باز نگهداری شده‌است، ادامه داد: 1500 تن جو طبق مجوز ترخیص 90 درصدی باید از بندر خارج می‌شد. جو از جمله کالاهای مشمول ارز ترجیحی است و براساس مصوبه تنظیم بازار می توانستند تا 90 درصد این محموله را خارج کنند. این محموله حدود 135 هزار تن بوده هزار تن بوده که 120 هزار تن خارج شده است و 13500 تن آن همان 10 درصد باقی مانده است که از آن 1500 تن خارج نشده که در حالی در همین مدت محموله‌های خصوصی از بندر خارج شده‌اند. حتی محموله ذرت به صورت مستقیم از شناور به کامیون‌ها تخلیه و خارج شده است اما محموله جو قدیمی‌تر از این محموله‌ها بوده است.

لطیفی افزود: با اینکه حدود 3 ماه از اظهارنامه این محموله گذشته اما صاحب کالا هنوز اسنادی از جمله منشا ارز، کد رهگیری و کد ساتا را ارایه نکرده‌است تا امکان خارج سازی 10 درصد باقیمانده از جو را داشته باشند. باید پاسخگو باشند چرا 1500 تن جو که از قبل در بندر دپو شده بود را خارج نکردند و اساسا چرا این محموله در انبار مسقف تخلیه نشده البته مدعی هستند که در آن زمان انبار خالی در بندر چابهار وجود نداشت اما بررسی ها نشان می دهد در آن مقطع دو انبار خالی موجود بود.

وی با بیان اینکه اداره بندر با هماهنگی صاحب کالا این محموله را در انبار رو باز تخلیه کرده‌ است، گفت: هر چند که گمرک این حوزه مسئولیتی نداشت اما از یک هفته قبل از بارش باران هشدارهای هواشناسی را به صاحب کار، بنادر و استانداری و مقامات استان برای نگهداری درست از انواع کالا به ویژه کالاهای اساسی را به صورت شفاهی و کتبی اعلام کرده بود و در این باره هشدار داده بودیم.

سخنگوی گمرک ایران با اشاره به ناهماهنگی‌های وزارت کشاورزی در این باره گفت: در حالی که مدیرعامل پشتیبانی امور دام اعلام کرده این محموله متعلق به این مجموعه است، معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفته است این محموله متعلق به انها نیست و همین تناقضات نشان دهنده ناهماهنگی‌ها در این حوزه است.

لطیفی تاکید کرد: اگر جهاد کشاورزی سریع عمل کند و سرعت کار داشته باشد جوی سبز شده و جوانه زده در اثر باران را می‌تواند به مصرف دام برساند.

وی در پاسخ به این سوال مدام نهاد مسئول نگهداری از این محموله‌ها بوده، گفت: این موضوع بستگی به توافق اداره بنادر با صاحب کالا دارد اما طبق قانون هر نوع قراردادی هم رافع مسئولیت سازمان بنادر برای نگهداری از محموله‌ها نمی‌شود.

سخنگوی گمرک ایران با اشاره به میزان واردات جو در 9 ماه اول امسال اظهار داشت: در 9 ماه اول امسال یک میلیون و 598 هزار و 86 تن جو به ارزش 463 میلیون و 13 هزار و 368 دلار وارد کشور شده که در حال حاضر قیمت هر تن جو حدود 290 دلار است.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.