رزمایش روسیه و کشورهای آسیایی در یکی از مهم‌ترین شاهراهای نفتی جهان

 

نیروی دریایی روسیه و چند کشورعضو «آسه آن» رزمایش دریایی را در «ملاکا»، مهم‌ترین شاهراه حمل و نقل دریایی در دنیا پس از تنگه هرمز برگزار کردند.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، روسیه برای نخستین بار با چند کشور جنوب شرقی آسیا عضو «آسه آن» رزمایش مشترک دریایی را در تنگه راهبردی «ملاکا» برگزار کرد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه» تنگه ملاکا یکی از مهمترین مسیرهای تردد در جهان است.این رزمایش در بحبوحه تنش‌ها در اقیانوس آرام به خصوص در «دریای چین جنوبی» که چین مدعی مالکیت آن است برگزار می‌شود.

این رزمایش با مشاکت روسیه و چند عضو کشورهای آسه آن برگزار شده است. میانمار، تایلند، اندونزی،؛ سنگاپور، مالزی، میانمار و برونئی با هواپیما و کشتی‌های جنگی خود دراین رزمایش حاضرند و فیلیپین نیز عضو ناظر در این رزمایش است. این رزمایش قرار است تا شنبه ادامه داشته باشد.

«آلکساندر ایوانوف» از مقام‌های ارشد روسیه در این زمینه گفت که هدف از برگزاری این رزمایش برقراری صلح ثبات در منطقه است.

یک تحلیلگر امور منطقه‌ای نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که این رزمایش موجب اطمینان از توازن قوا در منطقه می‌شود.

کشورهای عضو اسه آن تاکنون چندین بار با نیروهای دریایی چین و ایالات متحده رزمایش دریایی برگزار کرده‌اند. اندونزی نیز چندی قبل بزرگترین رزمایش دریایی خود را تحت عنوان «سپر نگهبان» با آمریکا برگزار کرد که با واکنش شدید چین مواجه شد.

تنگه ملاکا یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های دریایی جهان شناخته می‌شود و از مهم‌ترین بندرهای آن می‌توان به بندر «بلاوان» در اندونزی و بندرهای «ملاکا» و «پنانگ» در مالزی اشاره کرد. نزدیک به یک چهارم از محموله‌های نفت خام دنیا از این تنگه عبور می‌کنند که پس از تنگه هرمز در خلیج فارس مهم‌ترین شاهراه حمل و نقل نفت در دنیا به‌شمار می‌رود.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه اخیرا طی سخنرانی گفت که روسیه و اعضای آ سه آن مواضع مشابهی در مورد مسائل کلیدی جهانی دارند.

پوتین در این رابطه گفت: «روسیه و کشورهای آ سه آن از بسیاری جهات مواضع مشابهی در مورد مسائل کلیدی جهانی و منطقه ای دارند. آنچه مهم است این است که همه ما از همکاری برابر و سودمند متقابل در منطقه وسیع آسیا و اقیانوسیه حمایت کنیم»

منطقه شرق آسیا منطق فعالیت ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکاست و حضور ناوهای نیروی دریایی این کشور در مناطق مختلف آسیا-اقیانوسیه تنشهایی را میان آمریکا-چین و کشورهای دیگر به وجود آورده است.

کشورهای عضو آ سه آن شامل برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام هستند و روسیه عضو شریک این انجمن است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.