آزادسازی قسمتی از پول های مسدود شده افغانستان توسط بانک جهانی

 

بانک جهانی به سازمان ملل پیشنهادی مبنی بر آزادسازی ۵۰۰ میلیون دلار از دارایی های مسدود شده افغانستان را ارائه می کند.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان،بانک جهانی در حال نهایی‌کردن پیشنهادی است که براساس آن، ۵۰۰ میلیون دالر از کمک‌های مسدود شده برای افغانستان آزاد می‌شود.

قرار است اعضای هیأت مدیره بانک جهانی امروز (سه شنبه، ۹ قوس) به‌طور غیررسمی تشکیل جلسه دهند و در مورد پیشنهادی که در هفته‌های اخیر با مقامات ایالات متحده و سازمان ملل مطرح می‌شود، گفت و گو کنند.

این پیشنهاد، تغییر مسیر وجوه از صندوق بازسازی افغانستان (ARTF) است که مجموعاً ۱٫۵ میلیارد دالر می‌شود.

رویترز به نقل از کارشناسان اقتصادی تحلیل کرده است که این کمک‌ها برای حل مشکلات کنونی افغانستان موثر است.

در این گزارش اما تصریح شده که هنوز چگونگی انتقال این کمک‌ها به افغانستان حل‌ناشده است؛ زیرا بیم آن وجود دارد که نهادهای مالی درگیر، در معرض تحریم ایالات متحده آمریکا قرار نگیرد.

منابع خبری گفته اند که این پول برای رفع نیازهای فوری مراقبت‌های صحی در افغانستان، جایی‌که کم‌تر از هفت درصد جمعیت آن در برابر ویروس کرونا واکسین شده‌اند، اختصاص می‌یابد.

این منبع خبری افزوده است که بانک جهانی می‌خواهد این پول را بدون هیچ نظارت یا گزارشی به سازمان ملل و سایر آژانس‌های بشردوستانه منتقل کند.

این منبع تحریم‌های آمریکا را یک مانع بزرگ برای انتقال این کمک‌ها به افغانستان عنوان کرده است.

منبع گفته است: «در حالی که خزانه‌داری ایالات متحده نامه‌های دل‌پذیر ارایه کرده است که به بانک‌ها اطمینان می‌دهد که می‌توانند تراکنش‌های بشردوستانه را پردازش کنند، نگرانی در مورد تحریم‌ها هم‌چنان ادامه دارد که از عبور حتی مواد اولیه از جمله غذا و دارو جلوگیری می‌کند.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.