انتظارات و چشم انداز نمایندگان مجلس از بودجه ۱۴۰۱

 

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظارات و چشم‌انداز خود از لایحه بودجه سال آینده کل کشور را بیان کردند.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، بر اساس زمان اعلامی از سوی مسعود میرکاظمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه ، قرار است 15 آذر ماه لایحه بودجه سال 1401 تقدیم مجلس شود. در این راستا رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاونین و مدیران کل این سازمان طی ماه های اخیر با برگزاری نشست های متعدد تخصصی با نمایندگان مجلس ، وزارت خانه، ارگانها و نهادهای مختلف در رابطه با بودجه سال آینده کشور بحث و تبادل نظر داشته و بر همین اساس نیز اخیرا اعلام شد که این بودجه بدون کسری بسته شده است. اما بودجه تا رسما تحویل مجلس نشود وجاهت قانونی نداشته و هرگونه اظهار نظر در این رابطه نمی تواند صحیح باشد.

بر همین اساس برخی از نمایندگان با بیان دیدگاه‌های خود امیدوارند بودجه سال آینده کشور همراه با امیدهای بیشتری برای مردم باشد.

سید کاظم موسوی، نماینده اردبیل و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، مهم ترین نکته در تخصیص بودجه به خصوص برای مناطق کشاورزی را تخصیص بودجه در ماه‌های فروردین و اردیبهشت خواند و گفت: اختصاص بودجه در نیمه دوم سال نباشد بهتر است.

تغییرات ساختاری بودجه

یکی از نکاتی که نمایندگان مجلس بر آن تاکید فراوان داشته و مصرانه دنبال اجرای آن هستند، تغییر ساختار بودجه نویسی در کشور است. در همین رابطه سید کاظم دلخوش اباتری، نماینده صومعه سرا ، گفت: طی نشستهای تخصصی که در این رابطه داشتیم در رابطه با نحوه بودجه نویسی تغییراتی ایجاد کردیم و خواستار زمانبندنی مشخصی برای بودجه شدیم .

وی افزود: امیدواریم بودجه نویسی از حالت سنتی به عملیاتی تبدیل شود و اگر اینگونه باشد حتما از آن حمایت می کنیم.

علی رضایی، نماینده کنگاور،صحنه،هرسین،بیستون و دینور، نیز با تاکید بر تغییر ساختاری بودجه گفت: هزینه های زائد باید حذف شود. اموال مازاد دولت باید به فروش برسد به حقوق بگیران بخصوص سطوح پایین حقوق بگیر باید توجه شود.

وضعیت ارز ترجیحی چه می شود؟

ذبیح الله اعظمی ساردویی، نماینده جیرفت و عنبرآباد، با بیان اینکه جلساتی که تاکنون مجلس با سازمان برنامه و بودجه داشته اولیه بوده است گفت: ما هنوز در این رابطه به جمع بندی نرسیده ایم.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین یکی از موارد مهم را در لایحه بودجه سال 1401 وضعیت ارز ترجیحی خواند و گفت: نظر ما این است که ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی مانند نهاده های دامی ( جو، ذرت ، کنجاله سویا )، گندم و جو بماند و باید تمام ابعاد و جوانب آن با مشارکت چند کمیسیون از جمله کشاورزی ، اقتصادی برنامه و بودجه و اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گیرد .

مواضع رئیس سازمان برنامه و بودجه روال قابل قبولی دارد

محمد حسین فرهنگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو با بیان اینکه مواضعی که میرکاظمی به‌عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکنون اتخاذ کرده روند قابل قبول دارد گفت: اگرچه با دولت سیزدهم در برخی مواد اختلاف داریم ولی در مجموع عملکرد سازمان برنامه را مثبت ارزیابی می کنیم و ای کاش این روند در بودجه 1400 نیز اتخاذ و جلوی اقدامات نسجنیده دولت قبل گرفته می شد.

نایب رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس، افزود: البته مجلس نیز در مقابل تصمیمات بدون پشتوانه دولت قبل عکس العمل مناسبی به خرج نداد.

تاکید بر پرهیز از فروش اوراق قرضه

احمد دنیامالی، نماینده انزلی، یکی از موضوعات مهم در بودجه 1401 را پرهیز از تامین مالی با فروش اوراق قرضه دانست و گفت: با توجه به وضعیت فعلی فروش نفت خیلی امیدواریم که کشور منابع خوبی از فروش نفت داشته باشیم و درآمدهای مالیاتی را واقعی کنیم تا پایه پولی کشور آسیب نبیند.

عضو کمیسیون عمران مجلس بخش عمده ای بودجه کشور بودجه جاری و حقوق و دستمزد خواند و اظهار داشت: باید نسبت بودجه سرمایه ای و جاری را نزدیک کنیم ولی اکنون متاسفانه فاصله خیلی زیاد است و امیدواریم در نشستی که قرار است با سازمان برنامه و بودجه داشته باشیم در این رابطه گفتگو کنیم.

بودجه ای برای 85 میلیون نفر

حسین علی حاجی دلیگانی، نماینده اصفهان نیز گفت: اولین درخواست ما از سازمان برنامه و بودجه این است که بودجه کشور را برای 85 میلین نفر تنظیم کنند و فقط به فکر کسانی که به صندوق های لشگری و کشوری وصل هستند نباشند تا تمام مردم از آن بهره مند شوند.

عضو هیئت رئیسه مجلس افزود: بودجه کشور باید در راستای کاهش فاصله فقر غنا باشد بنابراین اگر دولت یارانه های پنهان را که بیشترین سود آن به ثروتمندان می رسد و ضعفا کمترین سهم را از آن دارند قطع کرده و آنرا بصورت آشکار ( خرید خدمت، دادن اعتبار و سهان بیمه اجتماعی ) پرداخت کند برای قشر ضعیف خیلی بهتر است.

وی گفت: پیش بینی ما این است که بودجه سال آینده انقباضی باشد اما این انقباض نباید روی زندگی مردم باشد بلکه باید روی سطوح بالای اقتصادی باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.