تشکیل فراکسیون حمایت از معادن زغال سنگ در مجلس

 

در جهت اجرایی کردن دستور ریاست جمهوری جهت خودکفایی در تولید زغال سنگ فراکسیون حمایت از معادن زغال سنگ در مجلس تشکیل شد.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، در جلسه اخیر فعالان حوزه زغال سنگ با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص جایگاه حساس معادن زغال سنگ و لزوم اجرایی کردن دستور ریاست جمهوری جهت خودکفایی در تولید زغال سنگ مباحثی مطرح شد.

همچنین در این جلسه تأکید شد با توجه به شرایط سخت این معادن باید نگاه ویژه دولت به این حوزه ایجاد شود چراکه با توجه ذخایر عظیم زغال سنگ در شان کشور ما نیست که وارد کننده زغال سنگ باشیم. در این جلسه نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کردند باید با یک برنامه ریزی جهت اقتصادی نمودن تولید زغال سنگ ، کشور ما از یک وارد کننده زغال سنگ به صادر کننده تبدیل کنیم.

در ادامه این جلسه ضمن ارائه پیشنهاداتی برای حل مشکلات معادن زغال سنگ در جهت هم اندیشی و هماهنگی سیاستهای کل کشور فراکسیون نمایندگان مناطق زغال خیز کشور با محوریت کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

مصوبات این جلسه به شرح زیر است:

1- با توجه به قیمت تمام شده تولید زغال سنگ در ایران و همچنین قیمتهای جهانی زغال سنگ مشابه زغال پایه ایران جهت استمرار حیات معادن فعلی و تشویق سرمایه گذاری در معادن زغال سنگ جهت کاهش واردات غیر قابل توجیه مقرر گردید در فرمول نرخ برابری 5 /26 درصد زغال سنگ نسبت به فولاد تجدید نظر بنیادی شود .
2- با توجه به اینکه جهت تعیین نرخ برابری ماهیانه قیمت زغال سنگ نسبت به فولاد درحال حاضر فقط نرخ فروش داخلی مبنا است مقرر گردید پیگیری لازم از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی جهت اصلاح این روش به روش جدید بر مبنای نرخ شمش معدل قیمت فروش داخلی و خارجی بر مبینای کدال فولاد خوزستان قرار گیرد .
3- با توجه به مشکلات پرداخت فوق العاده مشاغل سخت و زیان آور کارگران زحمت کش زغال سنگ مقرر گردید از سازمان تامین اجتماعی پیگیری شود که همانند منطقه طبس معادن زغال سنگ کل کشور بتوانند این فوق العاده را به صورت ماهیانه در قالب لیست بیمه پرداخت کنند.
4- در جهت کمک به احیا معادن زغال سنگ و تشویق سرمایه گذاری در این حوزه به منظور خودکفایی مقرر گردید پیگیری لازم از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی جهت معافیت 10 ساله حقوق دولتی معادن کشور از سوی وزارت صمت در دستور کار قرار گیرد.
5- پیشنهاد شد در جهت هم اندیشی و هماهنگی سیاستهای کل کشور فراکسیون نمایندگان مناطق زغال خیز کشور با محوریت کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments