کاهش واردات نفت خام چین به پایین‌ترین رقم طی ۳ سال گذشته

 

واردات نفت خام چین در ماه اکتبر ۳۷٫۸ میلیون تن معادل ۸٫۹ میلیون بشکه در روز گزارش شده که نسبت به ۹٫۹۹ میلیون بشکه در روز وارد شده در ماه قبل از آن و ۱۰٫۰۲ میلیون بشکه در روز وارد شده در سال گذشته کاهش داشته است.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم ، واردات نفت خام چین در ماه اکتبر به پایین‌ترین رقم از سپتامبر 2018 رسید. پالایشگاه‌های بزرگ دولتی چین به‌خاطر افزایش قیمت‌ها خرید خود را پایین آورده اند و سهمیه واردات پالایشگاه‌های مستقل این کشور هم محدود شده‌است.
اطلاعات وزارت گمرک چین نشان می‌دهد بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا 37٫8 میلیون تن نفت در ماه گذشته میلادی خریداری کرده که معادل 8٫9 میلیون بشکه در روز است.
چین در ماه سپتامبر 9٫99 میلیون بشکه در روز و در سال گذشته در همین دوره 10٫02 میلیون بشکه در روز وارد کرده بود.

اطلاعات گمرکی نشان می‌دهد واردات نفت چین از ابتدای سال جاری میلادی تا اولین ماه پاییز برابر با 425٫06 میلیون تن معادل 10٫21 میلیون بشکه در روز بوده‌است یعنی 7٫2 درصد کاهش سالانه.
واردات نفت خام چین برای دومین ماه پیاپی رو به کاهش بوده و این کاهش در بحبوحه افزایش 62 درصدی قیمت نفت خام در سال جاری میلادی صورت‌گرفته است. بهبود اقتصادهای دنیا از بحران کرونا و برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی تقاضا برای سوخت و در نتیجه قیمت نفت را بالا برده‌است.
سخت‌گیری‌های پکن در مورد تجارت غیرقانونی سهمیه‌های واردات نفت خام و محدود کردن مجوز واردات برای پالایشگاه‌های مستقل هم بر میزان خرید نفت این کشور تاثیر گذاشته‌است.
صادرات محصولات نفتی پالایش‌شده‌ چین هم 31٫8 درصد در ماه اکتبر نسبت‌به سال قبل کاهش داشته و به 3٫95 میلیون تن رسیده‌است.
واردات گاز طبیعی چین که شامل واردات از خط لوله و واردات گاز طبیعی مایع می‌شود 9٫38 میلیون تن در ماه اکتبر گزارش‌شده یعنی 24٫6 درصد بالاتر از سال گذشته میلادی.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments