راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط؛ احداث مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار

 

وزیر راه و شهرسازی گفت: با اسکله های جدیدی که در بندر چابهار احداث می شود و بزرگترین کشتی های کانتینری در این بندر پهلو خواهند گرفت، ایران در تراز کشورهای دارای بنادر پیشرفته قرار خواهد گرفت.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد اسلامی در بازدید از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، اظهار کرد: یکی از اقداماتی که در بندر چابهار شاهد آن هستیم، برچیدن اسکله های نصب سریع است که در دهه ۶۰ ایجاد شده بود.

وی ادامه داد: با سرمایه گذاری که به همت دولت در بندر چابهار انجام شده است، فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به بهره برداری رسیده است.

اسلامی گفت: اکنون بندر چابهار، بندری استاندارد، مجهز، با کیفیت و مجهز به تجهیزات روز با ظرفیت ۸,۵ میلیون تن است.

وی ا بیان این که مجموع ظرفیت بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری به ۱۱ میلیون تن خواهد رسید افزود: این یک پیشرفت بزرگ و یکی از اهدافی است که برای توسعه سواحل مکران جزو الزامات برنامه ای بوده است.

قرارگیری ایران در تراز کشورهای دارای بنادر پیشرفته با توسعه بندر چابهار

به گفته اسلامی، ۲۰۳ هکتار استحصال در فاز نخست طرح توسعه بندر چابهار انجام شده است و با اجرای فاز ۲ بندر چابهار، ظرفیت این بندر به حدود ۳۵ میلیون تن در مجموع اعم از اسکله های نفتی، فله و کانتینری خواهد رسید.

وی عنوان کرد: با اسکله های جدیدی که در بندر چابهار احداث می شود و بزرگ ترین کشتی های کانتینری در این بندر پهلو خواهند گرفت، ایران در تراز کشورهای دارای بنادر پیشرفته قرار خواهد گرفت.

مدرن ترین ترمینال مسافربری دریایی کشور در چابهار

وزیر راه و شهرسازی افزود: مدرن ترین ترمینال مسافربری دریایی کشور با برخورداری از به روز ترین تجهیزات در بندر چابهار ایجاد شده است، در هیچ نقطه ای از کشور ترمینال مسافری با این مشخصات وجود ندارد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، در سال ۹۶ کشتی مسافری بین چابهار و مسقط تردد می کرد اما متوقف شد که با هماهنگی انجام شده و انعقاد قرارداد توسط سازمان بنادر و دریانوردی، از پایان آذر ماه امسال کشتی های مسافری در این مسیر عملیات جابه جایی مسافر را آغاز خواهد کرد.

اسلامی خاطرنشان کرد: تاکید بر این است که مسافرت دریایی تسهیل و تسریع شود، چراکه با ظرفیت موجود می توان بین بنادر ایران و کشورهای همسایه مسافرت دریایی داشت.

وی اضافه کرد: در حوزه ترانزیت شمال – جنوب بزرگ ترین خط ریلی در دست احداث است که با عنایت مقام معظم رهبری و تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی، این پروژه شتاب خواهد گرفت، همچنین عملیات ساخت فرودگاه چابهار که آرزوی دیرینه مردم این استان بود و یکی از الزامات توسعه اقتصادی مکران است روز گذشته آغاز شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.