دولت و مجلس نسبت به صادرات جدی نیستند؛ لزوم ایجاد معاونت صادرات غیرنفتی

 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دولت، مجلس و حاکمیت نسبت به امر صادرات غیرنفتی جدی نیستند، گفت: برای توسعه صادرات غیرنفتی باید معاونتی با عنوان معاونت صادرات غیرنفتی تشکیل شود.

به گزارش سی نیوز، حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد با اینکه برای توسعه صادرات غیرنفتی چه باید کرد، گفت: همه نسبت به اهمیت توسعه صادرات غیرنفتی اذعان دارند، اما طی سال‌های گذشته، دولت‌ها و بخش خصوصی هر کدام مسیر خود را رفته‌اند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بارها از درآمدهایی که امکان جایگزینی درآمدهای نفتی را دارد، سخن گفته‌ایم، بیان داشت: در حوزه انرژی و خدمات فنی و مهندسی اعتقاد داریم، اگر حمایت دولت و حمایت دیپلماسی سیاسی و اقتصادی وجود داشته باشد، می‌توان درآمد زیادی ایجاد کرد.

وی با اشاره به اینکه بازار عراق برای صادرات انرژی و خدمات فنی و مهندسی یک بازار 20 تا 30 میلیون دلاری است، افزود: در حال حاضر هزار مگاوات برق به عراق صادر می‌شود که می‌توان درآمد کشور را از این ناحیه با صادرات برق به کشورهای دیگر از جمله افغانستان و پاکستان افزایش داد و سالانه 10 میلیارد دلار درآمد از صادرات برق ایجاد کرد.

صالحی با بیان اینکه مشکلاتی بر سر راه خدمات فنی و مهندسی وجود دارد، گفت: طی سال‌های گذشته همواره اتکا کشور به درآمدهای نفتی بوده است و این نگاه هنوز تغییر نکرده است، چرا که اگر این نگاه تغییر می‌کرد، حداقل یک فرد در دولت به عنوان مسئول صادرات منصوب می‌شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در بحث صادرات غیرنفتی در دولت هیچ مقام مسئولی به صورت مستقیم وجود ندارد، گفت: این در حالی است که یکی از الزامات توسعه صادرات غیرنفتی این است که موضوع صادرات غیر نفتی را یک مقام مسئول در دولت، مثلا معاونتی با عنوان معاونت صادراتی رئیس جمهور پیگیری کند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌های صندوق ضمانت صادرات و بانک توسعه صادرات پایین است، گفت: این نشان می‌دهد که دولت و مجلس نسبت به امر صادرات غیرنفتی جدی نیستند.

صالحی بیان داشت: صادرات نیازمند حمایت است و باید فردی در دولت به عنوان معاون صادرات غیر نفتی منصوب شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.