خط مسافری خرمشهر– بصره مجددا راه اندازی شد؛ افزایش دوبرابری ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری بندر خرمشهر

 

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری بندر خرمشهر پس از انقلاب اسلامی ۲ برابر شده است و در عین حال ۷۶۰ میلیارد ریال پروژه برای این بندر آماده بهره برداری است.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، نورالله اسعدی در نشست خبری که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، افزود: بندر خرمشهر در شمال غربی کشور در محل تلاقی رودخانه های اروند و کارون واقع شد ه است. این بندر سابقه طولانی در امر تجارت دریایی داشته و سال های قبل از انقلاب اسلامی نیز به عنوان یکی از بزرگترین بنادر کشور محسوب می شد.

وی مهمترین فعالیت بندر خرمشهر را در حوزه کانتینری بیان و تصریح کرد: بندر خرمشهر با ظرفیت اسمی  تخلیه و بارگیری ۱۰ میلیون تن در سال، پس از بندر شهیدرجایی و بندر بوشهر به عنوان سومین بندر کانتینری کشور شناخته شده و با ورود کشتی های فیدری می توان تخلیه و بارگیری کانتینری را در آن انجام داد.

سفرهایی دریایی از خرمشهر به کویت

اسعدی افزود: پایانه مسافری دریایی بین المللی  بندر خرمشهر به وسعت ۶ هزار مترمربع و با ظرفیت روزانه ۲ هزار مسافر برای مقاصد کشورهای حوزه خلیج فارس در این بندر فعالیت دارد و هم اینک در طول هفته ۲ سرویس رفت و ۲ سرویس برگشت خط کویت – خرمشهر برقرار است.

رشد ۷۵ درصدی سفرهای دریایی

وی راه اندازی مجدد خط مسافری خرمشهر – بصره را از برنامه های آتی این بندر بیان کرد و گفت: ترددمسافر در ۱۰ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه پارسال در این مسیر رشد ۷۵ درصد نشان می دهد.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر در ادامه ۷۶۰ میلیارد ریال پروژه های قابل بهره برداری در دهه مبارک فجر را یادآور شد و افزود: ۲ هزار و ۱۵۰میلیارد ریال پروژه در قالب پروژ ه های مطالعاتی و آینده درسال ۹۸ پیش بینی شده است.

ایجاد ۸ پست اسکله گردشگری

اسعدی گفت:عملیات اجرایی ۸ پست اسکله ویژه گردشگری در حوزه رودخانه کارون و جزیره مینو با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال به زودی آغاز می شود.

وی منطقه آزاد تجاری اروند را یک موقعیت ویژه دانست و اظهار امیدواری کرد با بیست پست اسکله، ظرفیت اسمی ۱۰میلیون تن مبادلات کالا را محقق کرد. همچنین تخفیف سودبازرگانی ۲۵درصدی را یک امتیاز برای رونق بندر خرمشهر خواند و نزدیکی بندر به ریل آهن و اتصال به راه آهن بندر امام را عامل مهمی برای جذابیت بندر خرمشهر بیان کرد.

افزایش ۱۶ درصدی میزان صادرات

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر با بیان اینکه برنامه بندر خرمشهر برای خنثی سازی تحریم ها افزایش صادرات است، از افزایش ۱۶ درصدی میزان صادرات از بندرخرمشهر خبر داد و اظهار کرد: در ۱۰ ماهه امسال میزان صادرات از بندر خرمشهر یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده است.

وی افزود: از ابتدای امسال سه هزار و ۴۰۳ خودرو  از بندر خرمشهرتخلیه و بار گیری شده است.

۲۵ مغروقه باقی مانده است

اسعدی همچنین درباره مغروقه های بندر خرمشهر، گفت: با حمایت دولت و تلاش های سازمان بنادر و دریانوردی از سال ۷۲(سالهای شروع بازسازی) تاکنون در مجموع ۱۸۵ فروند مغروقه از آبهای اروند و کارون خارج سازی شده که شامل ۵۵ فروند از اروند رود و ۱۲۵ فروند از رودخانه کارون بوده است و ۲۵فروند مغروقه باقی مانده است. که  ازاین تعداد ۷ مورد آن مهم است. از مهمترین مغروقه های باقی مانده کشتی خانیان است که احتمالا تاپایان سال پیمانکار خارج کردن آن مشخص خواهد شد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments