دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته: اولویت سرمایه گذاری قطری ها در ایران باید هوشمند سازی بنادر باشد

 

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته گفت:سرمایه گذاری خارجی در حوزه دریایی و بندری ایران به توسعه اقتصادی کشور کمک بسیار زیادی می کند و در این زمینه سازمان بنادر و دریانوردی همواره پیش قدم بوده است.

به گزارش سی نیوز، مسعود پل مه در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی درباره حضور هیات عالیرتبه وزارت حمل و نقل و سازمان بنادر قطر در ایران و بررسی پتانسیل های بنادر جنوبی کشور، افزود: برنامه مشخص قطر در حوزه حمل و نقل دریایی گسترش ترانزیت و بهبود صادرات مواد غذایی ایران و کشور ترکیه از فضای دریایی ایران است. این رویکرد مستلزم حضور موثر بخش های خصوصی دو کشور برای کاهش هزینه ها است.

وی خاطر نشان کرد: نکته مهم در استفاده بهینه از فرصت ایجاد شده با قطر ، اتصال و جوینت شدن بخش خصوصی فعال و توانمند دو کشور برای اجرا و عملیاتی کردن تصمیم های کلان است.

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با اشاره به تسهیل تجارت بین دو کشور به عنوان یکی از اهداف هیات قطری در بازدید از بنادر جنوب ایران ، اظهار داشت: بخش خصوصی بازوی اجرایی دولت ها است، لذا ایران و قطر هم باید شرایطی فراهم کنند تا این بخش فعال شود.

 

باید به سمت تجهیزات جدید برویم

پل مه در ادامه با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری قطری ها در بنادر ایران ، افزود: رویکرد ما در سرمایه گذاری بنادر باید به سمت استفاده از تجهیزات جدید و سیستم های هوشمند بندری باشیم و رفع نقاط ضعف مانند، کمبود فضا نباید در اولویت قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به اهداف سرمایه گذاری قطر در بنادر و پسکرانه های بندری ایران، خاطر نشان کرد: باید این اتفاق را به فال نیک گرفت؛ چرا که مهم ترین موضوع در حوزه سرمایه گذاری مدیریت نوین علمی، عملیاتی و توانمندی مالی است که به نظر می رسد کشور قطر در این زمینه از مزیت های لازم برخوردار باشد.

می توان اسکله ای را برای توسعه تجارت با قطر در نظر گرفت

پل مه با اعلام این که بندر بوشهر به عنوان پسکرانه و پشتیبان ظرفیت های دریایی قطر می تواند قلمداد شود ، پیشنهاد کرد: برای آنکه بتوان از فرصت ایجادشده در رابطه با قطر بهره بیشتری بود، می توان مدیریت کالاهای ارسالی و دریافتی از قطر را در یک اسکله و محوطه مشخص انجام داد.

 

پیشنهاد می کنیم قطری ها در جزیره “نگین” سرمایه گذاری کنند

رئیس فدراسیون حمل و نقل و لجستیک ایران با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در جزیره نگین بوشهر می تواند برای دو کشور ایران و قطر فرصت های بسیار خوبی را فراهم کند، افزود: با استفاده از سرمایه گذاری طرف قطری باید به سمت تبدیل بندر بوشهر به یک بندر کاملا هوشمند رفت  به گونه ای که تمام عملیات از ورود کشتی تا لحظه خروج کالا براساس روش های نوین لجستیکی مدیریت شود، هرچند توسعه  اسکله ها و لایروبی کانال را نباید فراموش کرد تا کشتی های با تناژ و درافت بالا در بندر پهلوگیری کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.