ایران به کنوانسیون های بین المللی حفاظت محیط زیست دریایی ملحق شد؛ بازرسی منظم کشتی های ایرانی و خارجی مطابق با کنوانسیون مارپول

 

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: یکی از اهداف راهبردی سازمان بنادر به عنوان متولی اعمال حاکمیت نظام اسلامی در حوزه توسعه دریایی، حفاظت از محیط زیست دریایی در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر است.

به گزارش سی نیوز، علیرضا خجسته درباره حفظ محیط زیست دریایی به پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوری گفت: توسعه دریامحور و سوق دادن مردم به سمت سواحل ، به منظور آبادانی هر چه بیشتر مناطق و همچنین ایجاد اشتغال پایدار برای ساکنین بومی و جمعیت جوان کشور طبق فرمایشات مقام معظم رهبری و بر اساس سیاست های کلان نظام جمهوری اسلامی،فرصت بدیهی است که باید با در نظر گرفتن کلیه جوانب توسعه، از جمله حفاظت محیط زیست و به ویژه حفاظت محیط زیست آسیب پذیر و شکننده دریایی انجام پذیرد.

وی در ادامه با اشاره به مسئولیت ها ، وظایف ملی و بین المللی سازمان بنادر در حفظ محیط زیست دریایی و سواحل ، از تربیت نیرو های متخصص، ایجاد زیرساخت های فنی و عملیاتی لازم در بنادر و الحاق به کنوانسیون های بین المللی مرتبط با حفاظت محیط زیست دریایی خبر داد.

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی، تامین تجهیزات ویژه مقابله با آلودگی نفتی و غیر نفتی از کشتی ها را از دیگر اقدامات سازمان بنادر در حوزه حفظ محیط زیست دریایی دانست و افزود: از جمله این تحهیزات، اسکیمرهای جمع کننده، بارج های ویژه نگهداری مواد نفتی و بوم های نگهدارنده نفت است.

وی تاکید کرد:برگزاری دوره های آموزشی مستمر حفاظت از محیط زیست دریایی،اعزام کارشناسان مجرب به اجلاس های بین المللی و حضور در کمیته حفاظت محیط زیست دریایی در سازمان جهانی دریانوردی (IMO) در لندن از دیگر کارهای انجام شده توسط سازمان بنادر در حوزه حفاظت دریایی است.

خجسته با اشاره به ایجاد تاسیسات دریافت و فرآوری زائدات نفتی و زباله های جامد در بنادر اصلی کشور اظهارداشت: در اولین گام، مراکز بازیافت در بنادر امام خمینی ( ره )، شهید رجایی و چابهار ایجاد می شود. کشتی های ایرانی و خارجی به منظور اطمینان از رعایت مفاد کنوانسیون مارپول (MARPOL) به شکل منظم بازرسی می شوند و زائدات نفتی و غیر نفتی به صورت مستمر از کشتی ها دریافت و جمع آوری می شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments