خبرگزاری رویترز اعلام کرد؛ ساز وکار ویژه اروپا برای حفظ تجارت با ایران آماده شد

 

خبرگزاری رویترز اعلام کرد: سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای حمایت از برجام و تسهیل تجارت کشورها با ایران از 4 نوامبر (13آبان) شروع به کار می‌کند، اما عملیاتی شدن کامل آن به اوایل سال آینده میلادی (حدود دو ماه دیگر) موکول خواهد شد.

به گزارش سی نیوز، مکانیسم ویژه اتحادیه اروپا به شرکت‌های اروپایی امکان می‌دهد که مطابق با قوانین این اتحادیه به فعالیت خود با ایران ادامه دهند. در حقیقت اروپا می‌خواهد با این سازوکار ویژه، توانایی خود در اجرای تعهداتش را نشان دهد.

خبرها حاکی از این است که این مکانیسم از 4 نوامبر (13آبان) شروع به کار می‌کند، اما عملیاتی شدن کامل آن به اوایل سال آینده میلادی (حدود دو ماه دیگر) موکول خواهد شد.

خبرگزاری رویترز نوشت: اروپا در پی نشان دادن تلاش خود به ایران برای حمایت از توافق هسته‌ای است. علاوه بر این، اتحادیه اروپا چندین طرح دیگر نیز برای حفاظت از تجارت اروپا با ایران اندیشیده است. فرانسه، انگلیس و آلمان معتقدند که حفظ توافق هسته‌ای 2015 ضروری و کاملاً چیزی جدا از مسائل موشکی است و به منع اشاعه کمک می‌کند.

به گزارش رویترز، بعضی مسائل مربوط به مکانیسم ویژه ازجمله تدارک یک مکان فیزیکی و یا دفتر مرکزی برای سازوکار ویژه اتحادیه اروپا در دستور کار قرار دارد و به‌زودی اجرایی خواهد شد. اتحادیه اروپا امیدوار است که با پشتیبانی چین و روسیه تهران را همچنان متقاعد به ماندن در توافق هسته‌ای بکند.

توافق هسته‌ای ایران و 1+5 در سال 2015 به امضای ایران و کشورهای امریکا، روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس رسید و به برجام معروف شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از به قدرت رسیدن اعلام کرد که این کشور از این توافق خارج شده و تحریم‌ها علیه ایران را بازمی‌گرداند.

کشورهای دیگر امضاکننده این توافق اعلام کردند که به آن پایبند بوده و تجارت با ایران را ادامه خواهند داد.

اتحادیه اروپا در 15 مرداد امسال قانون انسداد را برای ایران اجرایی و اعلام کرد که برای حمایت از فعالیت شرکت‌های خود در ایران بسته‌های حمایتی ارائه می کندو همچنین سازوکاری را برای ادامه مبادلات تجاری کشورهای مختلف با ایران و ایران با جهان ارائه خواهد کرد.

آمریکا اعلام کرده که اجازه نخواهد داد، اروپا و یا دیگران در مقابله با تحریم‌های اعمالی این کشور علیه ایران اقدام کنند. دور دیگری از تحریم‌های آمریکا روز 13 آبان اجرایی می‌شود.

 

منبع: ایرنا

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments