وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛ موافقت اولیه هندی‎ها برای سرمایه‎گذاری ۲ میلیارد دلاری در حوزه بندر و ریل

 

وزیر راه و شهرسازی که به همراه رئیس جمهوری به هند سفر کرده است از موافقت اولیه برای سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در حوزه بندر و ریل با هندی‌ها خبر داد و گفت: موضوعات مختلفی در حوزه بندر و ریل در سفر رییس جمهوری به هند نهایی می‎شود و جمع سرمایه‎گذاری مشترک با این کشور در این دو حوزه با انجام این پروژه‎ها به حدود ۲ میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی کشور با اعلام این خبر، گفت: همکاری‌هایی که با هندی‌ها در حوزه بندر و ریل قرار است انجام شود، در چهار سرفصل برنامه‌ریزی شده، مواففت‌های اولیه برای انجام این اقدامات قبلا صورت گرفته و در این سفر این موافقتنامه‌ها نهایی خواهد شد.

آخوندی با بیان اینکه یکی از این سرفصل‌های همکاری با هندوستان در این حوزه مربوط به بحث سرمایه‌گذاری هند در راه‌ آهن چابهار به زاهدان است، گفت: این خط آهن استراتژیک و مهمی است که ما همکاری با هندی‌ها در راه‌اندازی و تکمیل آن را دنبال کردیم.   موافقت اولیه برای همکاری در این حوزه با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار اخذ شده و این قرارداد در این سفر نهایی و اعلام رسمی خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از مباحث مهم دیگری که در حوزه ریلی با مشارکت هند دنبال می‌کنیم ساخت مشترک لوکوموتیو است، گفت:  برای ساخت مشترک ایران و هند  در حوزه لوکوموتیو باری  هم موافقت‌های اولیه صورت گرفته و این قرار داد هم در این سفر نهایی و اعلام رسمی خواهد شد.

وی افزود: ساخت ریل در ذوب آهن اصفهان است با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن  در سال هم از جمله اقداماتی است که در حوزه ریلی با مشارکت هند کلید خواهد خورد و این موافقتنامه هم در این سفر نهایی خواهد شد.

آخوندی افزود: یکی دیگر از همکاری‌هایی که با هند در حوزه بندر نهایی خواهد شد، مدیریت بندر چابهار است که با هندی‌ها به صورت مشترک انجام خواهد شد. هند قرار است در این حوزه ۸۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنند کارهای سرمایه‌گذاری و اعلام مناقصه‌های آن  در حال انجام است. یک قرارداد موقت در این حوزه منعقد خواهد شد  که هندی‌ها آنجا مستفر شوند تا وقتی که تجهیزات وارد شود و سرمایه گذاری کاملشان آنجا صورت بگیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.