نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: جعبه سیاه سانچی با حضور ۵ کشور بازخوانی می شود

 

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت:جعبه سیاه کشتی کریستال پس از حادثه این کشتی روشن بوده و معمولا دو ساعت بیشتر اطلاعات را ذخیره نمی‌کند، قابل استفاده نبوده و اطلاعات آن پاک شده و اطلاعات بعدی روی آن ذخیره شده است.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدمهدی برومندی با بیان اینکه مصاحبه با خدمه کشتی چینی در آینده منتشر می‌شود، گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه تمامی ابعاد موضوع در حال بررسی است، همانند جعبه سیاه ممکن است طرح برخی مسائل روی تمام مسئله تاثیر متفاوتی داشته باشد، بنابراین باید در یک فضای کارشناسی که حقوقدانان جمهوری اسلامی حضور دارند، مصاحبه‌ها انجام شود.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر موضوع مهم این است که ما به خدمه کشتی کریستال دسترسی پیدا کرده ایم و با پرسنل مصاحبه شده، و مصاحبه‌های آن‌ها ضبط شده است، افزود: موضوع جعبه سیاه با حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در حال بازخوانی است که در یک جمع بندی باید تمام ابعاد موضوع مورد بررسی قرار گیرد چراکه مسئله سانچی یک موضوع فنی و پیچیده است بنابراین طرح فوری آن در جامعه می‌تواند مسائل و مشکلاتی ایجاد کند و حتی روی روند پیگیری آن اثرات منفی داشته باشد.

حادثه سانچی یک تصادم دریایی است و هیچ اتفاق غیرطبیعی در آن رخ نداده است

وی ادامه داد: در تمام دنیا این اتفاق رخ می‌دهد نه اینکه تنها درباره موضوع کشتی سانچی این اتفاق رخ داده باشد و زمانی که چنین اتفاقی رخ می‌دهد، در یک فضای حقوقی و بسته بررسی می‌شود و نتیجه آن به صورت شفاف به مردم اعلام می‌شود.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خدمه چینی تنها روند اتفاق را تشریح کرده اند، افزود: این موضوع کاملا یک تصادم دریایی است و هیچ موضوع غیرطبیعی در این پرونده وجود ندارد، اما اینکه چه کسی مقصر است و چه اتفاقاتی رخ داده باید پس از بازخوانی جعبه سیاه جمع بندی شود.

جعبه سیاه معمولا دو ساعت بیشتر اطلاعات را ذخیره نمی‌کند/اطلاعات بعدی روی کریستال ضبط شده است

برومندی با اشاره به اینکه جعبه سیاه در کشور چین و با نظارت جمهوری اسلامی ایران در حال بازخوانی است ادامه داد: ۵ کشور در این مسئله ذینفع هستند که شامل کره جنوبی که سازنده این کشتی است، پاناما که از پرچم کشور آن برای کشتی استفاده شده، هنگ کنگ که کشتی متعلق به آن است، چین که این اتفاق در آب‌های سرزمینی اش رخ داده و جمهوری اسلامی ایران که مدیریت کشتی را بر عهده داشته، می‌شود و بازخوانی جعبه سیاه با حضور این ۵ کشور انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه جعبه سیاه کشتی کریستال عملا قابل استفاده نبود و اطلاعاتی نداشته است، اظهار داشت: جعبه سیاه کشتی کریستال به دلیل اینکه پس از حادثه این کشتی روشن بوده و معمولا دو ساعت بیشتر اطلاعات را ذخیره نمی‌کند، جعبه سیاه آن قابل استفاده نبوده و اطلاعات بعدی روی آن ذخیره شده است.

متن مصاحبه با خدمه کشتی کریستال در آینده منتشر می‌شود

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: کشتی کریستال به سواحل شانگ‌های منتقل شده و اطلاعات جعبه سیاه کشتی کریستال قابل دسترس نبوده است، اما چون اطلاعات کشتی سانچی کاملا وجود دارد، و در محدوده زمانی که رخ داده تمام اطلاعات ضبط شده و هیچ خدشه‌ای بر موضوع وارد نمی‌کند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خاتمه گفت و گوی خود با خانه ملت، با بیان اینکه در آینده متن مصاحبه با خدمه کشتی کریستال منتشر می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر، چون در روند رسیدگی به پرونده هستیم، این موضوع فعلا محرمانه می‌ماند، البته در حال حاضر مصاحبه با خدمه کشتی سانچی به اتمام رسیده است، اما اگر نیاز باشد بار دیگر مصاحبه انجام می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.