ربیعی مطرح کرد؛ ایران خروج پیکر‌های جانباختگان از نفتکش غرق شده را پیگیری می‌کند

 

نماینده ویژه رییس جمهوری در حادثه نفتکش سانچی گفت: چینی‌ها می‌گویند به علت انتشار گاز‌های سمی نمی‌توانیم برای خروج پیکر‌ها از نفتکش غرق شده، اقدام کنیم، اما ایران این موضوع را دنبال می‌کند.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی ربیعی درباره خروج پیکر‌های جانباختگان نفتکش سانچی، اظهار کرد: چینی‌ها تاکید می‌کنند که در حال حاضر، محل نفتکش غرق شده، به شدت سمی است و امکان رفتن به آنجا وجود ندارد، مگر این که سموم تخلیه شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره زمان پایان یافتن سموم منتشر شده و تثبیت شرایط، بیان داشت: تخلیه نفتکش سانچی از مواد سمی و تثبیت شرایط، زمانبر است، نمی‌توان چیزی که الان علم هم نمی‌تواند پاسخ بدهد را مطرح کنیم.

وی درباره شناسایی پیکر‌های یافت شده نیز بیان کرد: شناسایی سه پیکر یافته شده از طریق آزمایش دی ان ای در حال انجام است که طول می‌کشد.

محسن بهرامی سخنگوی شرکت ملی نفتکش نیز پیش از این گفته بود: از اولویت‌های اصلی ما خارج کردن پیکر جانباختگان نفتکش سانچی از اعماق دریا است.

به گفته وی عمق آب در منطقه‌ای که نفتکش غرق شده، حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ متر است که این موضوع کار خارج کردن پیکر‌ها را مشکل می‌کند.

وی تاکید کرده بود: آغاز عملیات خارج کردن پیکر این جانباختگان نیاز به بررسی دقیق شرایط دارد، زیرا مشخص نیست که فوران کردن آتش در ساعات پایانی که ناشی از سوخت ده‌ها هزار تن نفت بود، چه وضعیتی را برای بدنه نفتکش ایجاد کرده است.

سخنگوی شرکت ملی نفتکش با بیان اینکه هنوز هیچ فردی نمی‌داند که چه میزان از محموله میعانات گازی این نفتکش سوخته و چقدر باقی مانده است، گفته بود: برای آماده شدن شرایط برای ورود به نفتکش باید مشخص شود که وضعیت محموله‌ها چگونه است، شاید هنوز برخی مخازن دارای میعانات گازی باشند.

به گزارش ایرنا، ۱۶ دی یک کشتی فله بر چینی حامل ۶۴ هزار تن گندم در سواحل شانگ‌های به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از ۱۳۰ هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.

در این حادثه، نفتکش سانچی با ۳۰ تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجار‌های سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.

با دستور و تاکید رییس جمهوری علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروه‌های کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشور‌های دیگر کار‌های مربوط انجام گیرد، اما اقدام‌های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله‌ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجار‌ها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، زیرا نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.

سرانجام، دو روز پیش خبر جان باختن همه کارکنان و غرق شدن تانکر نفتکش ایرانی «سانچی» اعلام شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه پیام تسلیتی صادر کردند و هیات دولت نیز روز دوشنبه را به این مناسبت، عزای عمومی اعلام کرد.

بررسی‌های کارشناسی در این زمینه با هدف تعیین بروز علل واقعه در دست اقدام است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.