پیام تسلیت مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی

 

محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پیامی جان باختن مظلومانه خدمه کشتی نفت‌کش سانچی را تسلیت گفت.

 

متن این پیام به این شرح است؛

 

خانواده‌های معزز سرنشینان کشتی نفتی حادثه‌دیده سانچی

مدیرعامل و همکاران ارجمند شرکت ملی نفت‌کش

فعالان گرامی جامعه دریایی و بندری کشور

در طول تاریخ صنعت کشتیرانی منشأ خدمات بزرگ و ارزشمندی به بشریت بوده است. جوامع کنونی بدون شک پیشرفتشان را مدیون هزاران دریانوردان غیور، شجاع و درعین‌حال بی‌ادعایی است که هفته‌ها و بلکه ماه‌ها دور از وطن و خانواده‌شان بر روی کشتی‌ها، شبانه‌روز فعالیت دارند تا با جابجایی میلیون‌ها تن کالا و از پس تلاطم طوفان‌های سهمگین اقیانوس‌ها، اسباب برخورداری، رفاه و آسایش مردمان جهان را فراهم سازند. اگرچه ایمنی و امنیت دریانوردی، به یمن پیشرفت تکنولوژی و تلاش‌های کشورها و سازمان‌های بین‌المللی منطقه‌ای دریانوردی بسیار ارتقاءیافته است، اما همچنان دنیا شاهد حوادث ناگواری در این حوزه هست.

در این میان اکنون همگی متحیرانه و ناباورانه شاهد یکی از غم‌انگیزترین حوادث یعنی تصادم کشتی نفتی سانچی با یک کشتی حامل گندم در 160 مایلی شرق سواحل کشور چین هستیم؛ حادثه‌ای که به لحاظ گستردگی فاجعه انسانی آن به‌سرعت ابعاد بین‌المللی یافت و خاطره سوانح بزرگی همچون کشتی توری کانیان «و » اگزان والدیز را در حاشیه قرار داد.

شوربختانه در این تصادم، 32 دریانورد شاغل بر روی کشتی نفت‌کش سانچی که به‌جز دو نفر بنگلادشی همگی از دلاورمردان ایران‌زمین بودند، در میان شعله‌های مهیب ناشی از انفجار مخازن میعانات گازی گرفتار شدند و علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای اطفاء حریق و جستجو و نجات، همگی جان به جان‌آفرین تسلیم نمودند. سازمان بنادر و دریانوردی به‌عنوان مرجع حاکمیتی دریایی جمهوری اسلامی ایران، به‌محض اطلاع‌یابی از حادثه و از همان اول وقت صبح روز یکشنبه ١٧ دی‌ماه جاری تاکنون، جلسات اضطراری تشکیل داد و با برقراری ارتباط نزدیک با مراجع ذی‌ربط داخلی و بین‌المللی به‌ویژه شرکت ملی نفت‌کش، مراجع دریایی کشورهای چین، کره جنوبی و پاناما به‌عنوان دولت صاحب‌پرچم، همه ظرفیت‌ها و توان مدیریتی و لجستیکی خود را بکار گرفت تا در مواجهه با این حادثه ناگوار به وظایف حاکمیتی و انسانی خود برای نجات جان مفقودین و اطلاع‌یابی از سرنوشت این عزیزان عمل نماید.

پیگیری‌ها در عالی‌ترین سطوح مدیریتی کشور، اعزام تیم کارشناسی اولیه، تیم تکاوران امداد و نجات و نهایتاً عزیمت هیأت فنی دیپلماتیک با ریاست وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی از یک‌سو و فعالیت اطفاء حریق و تجسس و نجات دولت‌های چین و متعاقباً ژاپن از سوی دیگر، منجر به نتیجه مطلوب مورد انتظار نگردید و درنهایت اندک امیدها برای زنده یافتن عزیزان به یأس تبدیل شد.

این‌جانب شخصاً و به نمایندگی از کلیه همکاران سازمانی، مراتب تأثر و تأسف عمیق خود را به خاطر این حادثه اعلام داشته و به ملت شریف ایران، خانواده بزرگ جامعه دریایی و بندری و به‌ویژه خانواده‌ها و بستگان داغدار این عزیزان دریانورد تسلیت عرض می‌نماییم و برای ارواح بزرگ و طیبه متوفیان حادثه، رحمت واسعه و علودرجات و برای بازماندگان آن‌ها اجر و صبر جمیل را از درگاه خداوند متعال  مسئلت می‌نماییم.

یاد و خاطره این عزیزان که درراه تعالی اقتصاد کشور جان خود را نثار کردند، برای همیشه در قلب و ذهنمان باقی خواهد ماند.

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.