چین تعهدات بین المللی خود عمل کند؛ کمک ژاپنی ها برای نفتکش حادثه دیده ایرانی

 

معاون امور دریایی سازمان بنادر با اشاره به اقدامات اطفا و نجات چین نسبت به شناور حادثه دیده ایرانی از رایزنی های حداکثری این سازمان برای نجات خدمه مفقود شده خبر داد و گفت: انتظار داریم چین در خصوص سانحه نفتکش ایرانی به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، هادی حق شناس؛ معاون امور دریایی این سازمان در خصوص سانحه نفتکش ایرانی در آبهای چین گفت: طبق کنوانسیون های بین المللی دریایی در صورتی که شناوری در آبهای یک کشور دچار سانحه شود، مرکز تجس و نجات (MRCC) آن کشور موظف است نسبت به نجات خدمه شناور فورا اقدام کند و اگر به هر دلیلی نمی تواند باید از کشورهای همجوار درخواست کمک کند.

وی افزود: از آنجا که مالک و کارکنان این شناور ایرانی هستند، از طرف سازمان بنادر از مرکز تجسس و نجات بندر عباس با مرکز تجسس و نجات بندر  شانگهای چین ارتباط گرفته شده و پیگیر وضعیت عملیات هستیم و از طرف چینی خواسته شده اگر به هر دلیل نمی تواند کمک کند از باقی کشورهای همجوار درخواست کمک کند.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: ما به این اقدامات بسنده نکردیم و به کره جنوبی، استرالیا، پاناما، ترکیه و سایر کشورهای همجوار و کشتی های عبوری نیز اطلاع رسانی کردیم اما طبیعتا MRCC چین تا شعاع چند مایلی به علت خطرات موجود و گازهای سمی اجازه تردد نمی دهد.

وی اضافه کرد: انتظار ما به عنوان سازمان بنادر این است که کشور چین با توجه به امکانات گسترده اطفا حریق، اقدامات موثرتری انجام دهد و هنوز امکانات به کار گرفته شده موثر نبوده اند.

حق شناس در پایان عنوان کرد: برای حل این مساله و امدادرسانی حداکثری برای نجات خدمه این شناور، علاوه بر ارتباط با مرکز امداد و نجات بندر شانگهای چین، از طریق سفیر ایران در پکن، کنسولگری در شانگهای، وزارت نفت، وزارت راه، نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در شانگهای، نماینده دائم مقیم جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی دریانوردی در لندن نیز رایزنی های مورد نیاز انجام شده است و مدیرکل دریایی سازمان بنادر و نماینده شرکت ملی نفتکش در محل حضور دارند.

همچنین سخنگوی کمیته اضطرار سانحه نفتکش «سانچی» گفت:عملیات اطفاء حریق نفتکش متوقف نشده و قرار است ژاپنی ها هم در این زمینه همکاری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محسن بهرامی با بیان این مطلب افزود: از ژاپنی ها برای کمک به نفتکش سانچی کمک خواستیم و قرار است آنها وارد عملیات شوند.چینی‌ها در این حادثه بسیار با احتیاط و دست به عصا حرکت می‌کنند.

بهرامی اضافه کرد: یک شرکت آمریکایی برای کمک به حادثه نفتکش ایرانی اعلام آمادگی کرده اما تجهیزات لازم را برای این اطفای حریق در منطقه نداشته است بنابراین نمی توانسته به سرعت کمک کند.

وی ادامه داد: هویت جسد یافت شده که به بندر شانگهای چین منتقل شده، مشخص و ایرانی بودن آن محرز شد اما هنوز هویت دقیق و نام وی مشخص نشده است.

سخنگوی کمیته اضطرار سانحه نفتکش «سانچی» گفت: خاموش کردن آتش نفتکش سانچی به دلیل اینکه حامل میعانات گازی بوده، زمانبر است زیرا میعانات گازی حتی از بنزین فرارتر هستند و البته این امر سبب می شود که لکه نفتی در منطقه ایجاد نشود.

وی به راهکارهای بررسی حادثه اظهار داشت : کشتی ها دارای ۲ جعبه سیاه هستند که جزییاتی مانند صحبت های اتاق فرماندهی و مسیر را ثبت می کند.علت این حادثه بررسی شده و ابعاد آن مخفی نخواهد ماند زیرا شرکت های بیمه گر بین المللی به دلیل مباحث مالی چند ۱۰ میلیون دلاری خود، جزییات این مساله را به طور کامل بررسی خواهند کرد.کشتی سانچی از مجهزترین نفتکش ها بود که توسط شرکت هیوندای کره جنوبی ساخته شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.