صادرات از بندر خرمشهر به کشور عراق افزایش یافت؛ رشد ۹۴ درصدی تخلیه و بارگیری در بندر خرمشهر

 

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: طی ۹ ماهه سال جاری ۶۲۶ هزار و ۲۲۸ تن کالا از بندر خرمشهر به کشور عراق صادر شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۹۰ برابری دارد.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد محسنی در خصوص عملکرد ۹ ماهه بزرگترین بندر آزاد تجاری ایران اظهار کرد:  از ابتدای سال جاری تاکنون حجم تخلیه و بارگیری کالا در بندرخرمشهر با رشد ۹۴ درصدی به بیش از یک میلیون و ۴۵۲هزار و ۷۲۱ تن رسیده است.

از این میزان ۴۲۵ هزار تن به تخلیه و یک میلیون و ۲۷ هزار و ۷۰۱ تن به بارگیری اختصاص دارد که در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب رشد ۴ و۲۰۱ درصدی را نشان می دهد.

وی در خصوص میزان صادرات به کشورهای عراق و کویت گفت: طی این مدت ۶۲۶ هزار و ۲۲۸ تن کالا به عراق و ۳۰۶ هزار ۶۰۱ تن کالا به کویت صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب از افزایش ۹۰ برابری و ۱۳ درصدی برخوردار است.

محسنی با اشاره به اینکه عمده بار صادراتی شامل مصالح ساختمانی، مواد معدنی، تره بار و خوراک دام است، اضافه کرد: طی ۹ ماهه گذشته  بیش از ۶۳۴ هزار و ۹۹۷ تن کلینکر از بندرخرمشهر به کشورهای کویت و عراق بارگیری شده است که این رقم در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته نشان از افزایش ۱۸۰ برابری دارد.

وی ابراز امیدواری کرد :با راه اندازی خط کشتیرانی بندرخرمشهر صحار عمان که اوایل هفته جاری انجام شد، میزان صادرات غیرنفتی از بندرخرمشهر به کشورهای حاشیه خلیج فارس افزایش پیدا کند. از ابتدای سال جاری تا کنون تخلیه و بارگیری۶۸ هزار و ۷۷۱ TEU  کانتینر به ثبت رسیده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۹ درصدی را نشان می دهد.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر، میزان ترابری مسافر طی۹ ماهه سال جاری از طریق پایانه بین المللی خلیج فارس بندرخرمشهر را ۲۲۳ هزار و ۳۹۸ نفر اعلام کرد و افزود: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان از رشد ۲۳ درصدی دارد.طی این مدت تخلیه و بارگیری خودرو با رشد ۲۸ درصدی به بیش از ۱۱ هزار و ۱۶۷ دستگاه رسیده است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.