با ظرفیت دریا می‌توان اقتصاد کشور را نجات داد

رئیس کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی طی نشستی در بندر شهید رجایی گفت: با استفاده از ظرفیت دریا و توسعه سرمایه گذاری‌ها در بنادر کشور می‌توان اقتصاد کشور را نجات داد.
به گزارش مارین نیوز، رئیس کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با مسؤولان سازمان بنادر و دریانوردی که به میزبانی بندر شهید رجایی در مرکز استان هرمزگان برگزار شد، اظهار کرد: ما در مجلس شورای اسلامی به‌ویژه کمیسیون عمران به دنبال توسعه ظرفیت‌های دیپلماسی اقتصادی در کشور هستیم.

محمدرضا رضایی کوچی افزود: این کمیسیون نگاه مثبتی به توسعه دریامحور دارد هر چند شاید تاکنون نگاهی جامع در این زمینه شکل نگرفته باشد اما، باید نسبت به مباحث مربوط به سرمایه‌گذاری در حوزه بندر و دریا تغییر نگاه صورت گیرد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های قانونی برنامه ششم توسعه برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بنادر تأکید کرد و گفت: در فصل ششم این برنامه و در مبحث حمل‌و‌نقل، مواد قانونی وجود دارد که شرایط را برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حوزه توسعه زیرساخت‌های کشور از جمله بنادر تسهیل می‌کند.

به گفته رضایی، در این مواد قانونی بر امکان مشارکت دولت با شرکت‌های ایرانی و خارجی در زمینه ساخت و بهره برداری از بنادر با حفظ شرط مالکیت عمومی کشور تأکید شده است.
وی خاطرنشان کرد: نگاه مجلس در بحث واردات و تأمین تجهیزات بنادر به گونه‌ای است که مشمول مالیات ارزش افزوده نشوند. رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: با استفاده از ظرفیت دریا و توسعه سرمایه‌گذاری در بنادر می‌توان اقتصاد کشور را نجات داد. رضایی با بیان اینکه تا رسیدن به جایگاه مطلوب ترسیم شده در چشم‌انداز ۲۰ ساله در زمینه توسعه دریامحور فاصله داریم، خواستار بهره گیری بیشتر دولت از ظرفیت بنادر در زمینه توسعه ترانزیت شد و تصریح کرد: برای تحقق این امر در زمینه هدفگذاری ضعیف عمل کرده‌ایم.

این نماینده مجلس بیان کرد: خوشبختانه ارتباط خوبی بین کمیسیون عمران مجلس با مجموعه سازمان بنادر وجود دارد و نگاه اعضای این کمیسیون به مباحث،  تخصصی و مثبت نگرانه است و آمادگی داریم تا هر فرصت قانونی که سازمان بنادر بریا توسعه دریامحور بخواهد، در اختیارشان قرار دهیم.
وی در پایان هدف از بازدید میدانی از بنادر را شناخت بیشتر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این مراکز مهم در توسعه اقتصاد کشور اعلام کرد. عضو کمیسیون عمران و رئیس کمیته بنادر و صنایع دریایی مجلس شورای اسلامی نیز در بخش دیگری از این نشست طی اظهارتی از همراهی سازمان بنادر با این کمیسیون ابراز قدردانی کرد و گفت: فضایی مناسب و تعاملاتی مطلوب بین این دو مجموعه وجود دارد.

حسین هاشمی تختی نژاد با اشاره به اهمیت منطقه‌ای و بین‌المللی بندر شهید رجایی گفت: این بندر می‌توان به بندر هاب منطقه تبدیل شود. رئیس کمیته بنادر و صنایع دریایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جایگاه استان هرمزگان به عنوان پایتخت اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: معتقدیم اگر دولت در بندر شهید رجایی سرمایه گذاری‌های بیشتری انجام دهد، نه تنها استان هرمزگان بلکه کل کشور می‌تواند از منافع آن بهره مند شود و وابستگی اقتصاد کشور به نفت کاهش یابد.
هاشمی تختی در پایان خواستار توسعه بنادر کوچک منطقه همچون بندر لنگه و جاسک به موازات توسعه بندر شهید رجایی به عنوان بندر اصلی کشور شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.