رشد نزدیک به ۱۰۰ درصدی عملیات در بندر امیرآباد

پس از آمارهای هفته‌های گذشته که حاکی از رشد قابل توجه میزان تخلیه و بارگیری محموله‌های اقتصادی در بنادر جنوب داشت، آمارهای جدید سازمان بنادر نشان از رشد فرآیند اقتصادی در مهم‌ترین بندر شمالی حکایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، براساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در خردادماه سال جاری تخلیه کالاهای غیرنفتی در بندر امیرآباد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی ۹۷ درصدی داشته است.

براین اساس در این بندر بیش از ۱۳۲ هزار تن کالای غیرنفتی جابه‌جا شده که در قیاس با مدت مشابه سال قبل که آمار ۶۷ هزار تن کالایی در آن به ثبت رسیده، رشدی نزدیک به ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

بخش قابل توجهی از درصد رشد بندر امیرآباد به کالاهای غذایی و کشاورزی اختصاص دارد. به این ترتیب این بندر در حوزه تخلیه ذرت رشدی ۲۲۸ درصدی و در تخلیه جو رشدی ۱۳۷ درصدی را داشته است.

در مجموعه تخلیه محصولات کشاورزی و دامی نیز در ماه گذشته بیش از ۱۳ هزار تن کالا جابه‌جا شده که افزایشی ۸۶۹ درصدی را نشان می‌دهد. در کنار آن کالاهایی از قبیل سویا، چوب و تخته نیز رشدی مهم در عملکرد بندر امیرآباد داشتند.

بخشی از دلایل رشد ثبت شده در ماه گذشته نصب جرثقیل لیبهر با ظرفیت ۳۵ تن در بندر امیرآباد بوده که همین امر ظرفیت و توان عملیاتی آن را ۱۵ درصد بالا برده است.

این چرثقیل که تا پیش از این در بندر امام خمینی (ره) مورد استفاده قرار می‌گرفت در طول هفته‌های گذشته در بندر امیرآباد مراحل حمل، مونتاژ و راه‌اندازی را طی کرده است.

در طول هفته‌های گذشته سازمان بنادر خبر از رشد عملیات دریایی در چند بندر مهم جنوب از جمله شهید رجایی، امام خمینی (ره)، چابهار، خرمشهر و آبادان داده بود.

یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های دولت یازدهم رشد و توسعه همزمان بنادر شمالی کشور در کنار بنادر جنوبی است که یکی از اصلی‌ترین این بنادر با توجه به اتصال به ریل، نزدیکی به نقاط مرکزی کشور و ظرفیت پس کرانه بالا بندر امیرآباد در شرق استان مازندران به حساب می‌آید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.