مراسم روز جهانی دریانورد ۱۴ تیر در تهران برگزار می شود

مراسم روز جهانی دریانورد با شعار «دریانوردان مهم هستند» ۱۴ تیر ماه در مرکز امور دریانوردان و صدور گواهی‌نامه های دریانوردی سازمان بنادر برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و به نقل از مدیرکل امور دریانوردان و سازمان های تخصصی در این مراسم که وزیر راه و شهرسازی و نمایندگان شهرهای ساحلی در مجلس شورای اسلامی حضور خواهند داشت، از ۴۳ دریانورد نمونه کشور تجلیل می شود.

علی اکبر مرزبان در خصوص فلسفه این روز در تقویم جهانی و ملی توضیح داد : بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار دریانورد در روی کشتی ها اقیانوس پیما در سراسر جهان مشغول به کار هستند و بیش از ۸۵ تجارت جهانی از طریق دریا و
کشتی های باری صورت می گیرد؛ بنابراین نقش و جایگاه حیاتی خانواده بزرگ دریانوردان در اقتصاد جهانی انکارناپذیر است.

این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه توضیح داد : برای فعالیت دریانوردان بر روی شناورهای اقیانوس پیما لازم است پیش از آن، گواهی‌نامه شایستگی و مهارت های دریانوردی کسب شود.

وی اضافه کرد : این گواهی‌نامه بر اساس کنوانسیون STCW مصوب سازمان جهانی دریانوردی (IMO) صادر می شود.

به گفته مرزبان، در سال ۲۰۰۷ پروژه بازنگری جامع کنوانسیون STCW مصوب ۱۹۹۵ در دستور کار آیمو قرار گرفت و برای آن دو کارگروه ویژه تعریف شد. با انجام بازنگری کامل کنوانسیون STCW، در یک کنفرانس دیپلماتیک در شهر مانیل فیلیپین، اصلاحات جامع به تصویب رسید که به اصلاحات ۲۰۱۰ مانیل معروف است.

مرزبان در ادامه اظهار داشت : در کنفرانس مانیل مقرر شد با اختصاص ۲۵ ژوئن به روز دریانورد، هر ساله طی مراسمی از زحمات و تلاش های بی بدیل جامعه دریانوردان در کشورهای عضو آیمو قدردانی شود.

مدیرکل امور دریانوردان و سازمان های تخصصی با اعلام اینکه در مراسم روز دریانورد در ایران از ۴۳ دریانورد نمونه کشور قدردانی می شود، افزود :‌در مراسم امسال مدیران ارشد ارگان های دریایی، مسئولان لشکری و کشوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور خواهند داشت.

مرزبان با بیان اینکه این مراسم در روز ۱۴ تیرماه جاری در مرکز امور دریانوردان و صدور گواهی‌نامه های دریانوردی برگزار می شود، گفت : سازمان بنادر و دریانوردی در نظر دارد در این مراسم، از فداکارهای دریانورد جان‌باخته کاپیتان امیر جنبد با حضور خانواده ایشان به صورت ویژه تجلیل کند.

مرزبان افزود : کاپیتان امیر جنبد سال گذشته در مسیر آب های آفریقای جنوبی به سمت برزیل، پس از امداد نجات خدمه کشتی حادثه دیده تفریحی خارجی ، دچار سکته می شود و جان به جان آفرین تقدیم می کند.

به گفته مرزبان، شعار امسال سازمان جهانی دریانوردی برای روز دریانورد، «دریانوردان مهم و ارزشمند هستند» خواهند بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.