سازمان بنادر مانع تصویب نظارت بر شناورهای ارتش و سپاه شد

نود و هشتمین نشست کمیته ایمنی دریانوردی (MSC) که با حضور ۱۷۰ کشور عضو و سازمان های ناظر در لندن برگزار شد، دستاوردهای مهمی برای صنعت دریانوردی ایران داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، نود و هشتمین کمیته ایمنی دریانوردی (MSC)، از ۱۷ تا ۲۶ خرداد ماه امسال با موضوع ارتقای امنیت دریانوردی و جلوگیری از دزدی دریایی، استانداردهای هدفمند برای ساخت کشتی ها، ایمنی دریانوردی و تهیه دستورالعمل چگونگی اجرای زود هنگام الزامات سازمان بین المللی دریانوردی در لندن برگزار شد.

در این اجلاس که کارشناسان سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، دانشکده دریانوردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارک و موسسه رده بندی ایرانیان به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، با بررسی اسناد و ارائه پیشنهادها به صحن علنی این اجلاس و همچنین ارائه نظرات کارشناسی در کمیته های تخصصی فرعی توسط هیئت نمایندگی ایران، چند دستاورد برای کشور در پی داشت که به شرح زیر است:

۱. سند پیشنهادی هیئت ایرانی در رابطه با تهیه سرفصل های آموزش ها و آزمون های امنیت دریانوردی با تأیید تمامی حاضران در اجلاس به تصویب رسید و مسئولیت تدوین پیش نویس نمونه دوره های آموزشی جدید نیز به ایران واگذار شد.

۲. پیشنهاد فنی هیئت اعزامی ایران در کارگروه تدوین استانداردهای هدفمند ساخت کشتی و ایمنی دریانوردی (GBS) به دولت یونان به عنوان میزبان اجلاس آتی کمیته بین المللی ایمنی دریانوردی جهت مشارکت در تهیه سند مشترک مورد موافقت دولت یونان و کمیته مذکور قرار گرفت.

۳. در جهت صیانت از حق جمهوری اسلامی ایران به منظور استفاده از کشتی‌های غیر نظامی به همراه نیروی مسلح برای حمایت از کشتی های عبوری از مناطق پرخطر دزدی دریایی، سند پیشنهادی هیئت اعزامی هند با محتوای تدوین دستورالعمل اجرایی نظارتی بر این گونه کشتی‌ها که می توانست منجر به مشکلات عملیاتی و امنیتی برای اقدامات مؤثر نیروهایی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تأمین امنیت دریانوردی و جلوگیری از دزدی دریایی شود، با مخالفت جدی هیئت ایرانی و ارائه توضیحات و توجیهات متقن فنی و عملیاتی تهیه شده با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان، از دستور کار اجلاس کمیته بین المللی ایمنی دریانوردی خارج شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.