معاون وزیر راه عنوان کرد: رموز موفقیت توسعه سواحل جنوبی کشور

به گزارش سی نیوز به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان درباره اجرای طرح‌های مسکن در طرح توسعه‌ مکران و جمعیت‌پذیر شدن منطقه، به حل مساله آب و اشتغال در مناطق جنوبی کشور اشاره کرد و گفت: شروع توسعه در سواحل مکران بر مبنای جمعیت‌پذیرکردن مبتنی بر ایجاد شغل در این مناطق است؛ این در حالی است که فلات مرکزی، مشکل عمده کم‌آبی را دارد و طرح‌های عظیم انتقال آب به این مناطق چالش ‌برانگیز خواهد بود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه انتقال آب از دریای‌عمان و دریای‌مازندران به فلات‌مرکزی ایران پرهزینه بوده، گفت: اجرای این گونه طرح‌ها، تبعات زیست‌محیطی دارد و در صورت درنظر نگرفتن تبعات آنها، مشکلات جدی ایجاد خواهد شد.

مظاهریان، لازمه موفقیت طرح جمیعت‌پذیرکردن مکران را سرمایه‌گذاری در ایجاد صنایع متناسب با موقعیت مکانی دانست و صنعت‌گردشگری را یکی از انتخاب‌ها بیان کرد.

وی ‌افزود: شهرهای‌ساحلی به دلیل مجاورت با آب، همواره جزو شهرهای با پایداری بالا محسوب می‌شوند؛ زیرا علاوه بر آب به عنوان مایه حیات‌بشری، امکاناتی همچون راه‌های دریایی و ترانزیت کالا در این راه‌ها، همچنین منابع عظیم اقتصادی حاصل از دریا، ایده جمعیت‌پذیرکردن مناطق جنوبی کشور منطقی به‌نظر می‌رساند. همین موضوع را در مورد مناطق‌شمالی کشور داریم.

وی تصریح ‌کرد: ایده اینکه بتوانیم مجتمع‌های‌زیستی را که در کنار دریای‌عمان و خلیج‌فارس هستند، تقویت کرده و مناطق ساحلی‌جنوبی کشور را جمعیت‌پذیرتر کنیم، طرحی مناسب و قابل‌توجه است.

توسعه مکران منطبق با سیاست‌های حفاظت از محیط ‌زیست

به گفته مظاهریان، طرح توسعه سواحل مکران در قالب سیاست آمایش سرزمین معنا و مفهوم پیدا می‌کند.

این مقام مسئول میزان موفقیت طرح جمیعت‌پذیرکردن مناطق جنوبی کشور را حل مساله آب و اشتغال می‌داند و معتقد است: هزینه انتقال آب از دریا به‌ اندازه‌ای زیاد است که اینگونه طرح‌ها را غیراقتصادی می‌کند؛ بنابراین اگر هزینه انتقال آب را از هزینه‌ها حذف کرده و به شیرین کردن آب منطقه پرداخته شود و در عین‌حال سرمایه‌گذاری گسترده‌ای صورت بگیرد تا مساله اشتغال نیز برای ساکنان مناطق جنوبی کشور حل شود، توسعه سواحل مکران به معنای واقعی مفهوم خود را پیدا می‌کند.

مظاهریان تاکید ‌کرد: برای تدوین و مصوب کردن سند توسعه مکران و فراتر از آن برای توسعه سواحل مکران، باید پاسخی روشن به مساله اشتغال ساکنان آن مناطق داده شود.

امکان پذیرکردن تاسیس کارخانه‌های صنایع‌دریایی در پس‌کرانه‌های بنادر جنوبی

این مقام‌مسئول در وزارت راه و شهرسازی یکی از شاخصه‌هایی که در بحث توسعه مکران مطرح شده را توسعه فعالیت‌های بندری عنوان کرد و گفت: توسعه فعالیت‌های بندری نه تنها باید شامل واردات و صادرات شده بلکه باید بتواند به ترانزیت شمال-جنوب معنا بخشیده و فراتر از ایران را مدنظر قرار دهد. علاوه بر این در پس‌کرانه‌های‌های بنادر جنوبی ایران، امکان تاسیس کارخانه‌های متعدد و تبدیلی را امکانپذیر کند.

به گفته مظاهریان، بندر این مزیت را دارد که هم بتواند مواد اولیه را به کشور وارد کند و هم بتواند شرایطی را فراهم کند تا کالاهای تولیدی به کشورهای دیگر صادر شده و بدین‌طریق اشتغال و صنایع مرتبط با دریا را در سواحل‌جنوبی گسترش روزافزون دهد.

وی ‌گفت: با شاخصه‌هایی که سواحل جنوبی کشور دارد و همچنین برای بحث امنیت مناسب است که در کنار دریای‌عمان جمیعت را گسترش دهیم؛ به شرطی که الزامات آن آماده شوند.

به گفته این مقام‌مسئول، در درجه اول باید شیرین‌کردن آب دریای‌جنوب برای مناطق‌جنوبی کشور اختصاص یابد. همچنین حل اشتغال در سواحل‌جنوبی کشور برای ساکنان آن مناطق با شغل‌های مرتبط با دریا و بندر کاری است که قابلیت انجام دارد و می‌تواند مشکلات عمده منطقه را در بحث اشتغال حل کند که همه اینها در کنار هم می‌تواند مبنای توسعه شهرهای کناری دریای‌مکران شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.