ارتقا جایگاه ایران در ظرفیت ناوگان تجاری

سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر گفت: با ورود ۲۰ کشتی تحت پرچم ایران که ۱۹ فروند آن در دریای خزر بوده شاهد افزایش ظرفیت ناوگان تجاری و قرار گرفتن ایران در جایگاه ۱۶ جهان بودیم.

علی اکبر مرزبان، سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در اظهاراتی با بیان اینکه امروز ناوگان دریایی کشورمان در دریای خزر از نظر ظرفیت به اندازه ناوگان روسیه شده است که سالیان سال بزرگ‌ترین ناوگان تجاری را در اختیار داشت، گفت: با ورود ۲۰ کشتی تحت پرچم ایران که ۱۹ فروند آن در دریای خزر بوده است، شاهد افزایش قابل توجه ظرفیت ناوگان تجاری کشورمان و قرار گرفتن ایران در جایگاه ۱۶ جهان با ارتقای یک پله‌ای بودیم.

وی در ادامه به فرصت ایجاد شده برای نوسازی ناوگان مسافربری دریایی اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاران بخش خصوصی با ۲۰ درصد آورده و تأمین مابقی از طریق وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی، می‌توانند در طرح نوسازی ناوگان مسافری دریایی کشور مشارکت کنند.

مرزبان در این راستا تصریح کرد: در طرح نوسازی ناوگان مسافربری در راستای تأمین ایمنی و رفاه حال هم وطنان، سازمان بنادر و دریانوردی حمایت‌های بسیار خوبی دارد و تا کنون حدود سه شرکت برای پنج شناور درخواست دادند.

سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه نوسازی ناوگان مسافربری دریایی در آب‌های جنوب، گفت: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، ناوگان مسافری کشورمان در استان‌های هرمزگان و بوشهر که بیشترین حجم ناوگان را دارند، طبق برنامه نوسازی شوند که سرمایه‌گذاری مطلوب در این راستا نیازمند اصلاح نظام نرخ‌گذاری کشتی‌های مسافربری است.

 

وی افزود: هزینه ساخت یک کشتی مسافربری با ظرفیت ۱۵۰ نفر حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است که با همکاری استانداری‌های بوشهر و هرمزگان تمهیداتی برای دستیابی به نرخ متعادل و البته دارای جذابیت برای سرمایه‌گذاران اندیشیده شده است.

مرزبان همچنین در ادامه به برنامه‌ها و اقدامات انجام شده برای نوسازی و توسعه ناوگان خدماتی، اشاره و اظهار کرد: براساس برنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی، هم اکنون ۴۰ شناور خدماتی در دست ساخت قرار دارد و با ورود این شناورها به چرخه فعالیت، میانگین سن شناورهای خدماتی کشورمان به زیر پنج سال کاهش می‌یابد و تا ۲۵ سال آینده سازمان بنادر و دریانوردی را در این خصوص بیمه می‌کند، البته شناورهای خدماتی برای جریان صادرات و ورود و خروج کشتی‌ها بسیار حیاتی هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.