اخلال انگلیس در فعالیت ایران در سازمان بین‌المللی دریانوردی

به گزارش سی نیوز، معاون سازمان بنادر گفت: نماینده جدید ایران به سازمان بین‌المللی دریانوردی «آیمو» معرفی شد و منتظر صدور روادید از سوی انگلیس پس از گذشت یک ماه از ارسال مدارک هستیم ولی انگلیس همکاری لازم را ندارد.
مجیدعلی نازی، عضو هیئت عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اقدامات انجام‌شده درباره کاهش تراز آب دریای خزر اظهار کرد: در این رابطه یک گروه مشاور قوی توسط سازمان به‌کار گرفته شده است و طی این مدت کار مطالعاتی را آغاز کرده‌اند.

وی افزود: پس از اعلام نتایج مطالعات جامع تأثیرات کاهش تراز آب دریای خزر و بررسی آن مشخص می‌شود که؛ آیا عملیات لایروبی باید به‌شکل متداول ادامه یابد یا خیر؟ همچنین، آیا فعالیت تجاری در بنادر شمالی به‌شکل متداول و رایج ادامه یابد یا اینکه در شکل و ساختار بنادر در شمال کشور باید تغییراتی حاصل کنیم؟

علی نازی یادآور شد: در این رابطه، اقدامات کوتاه‌مدت و بلندمدتی برنامه‌ریزی شده است و نیز مناقصه‌ای برگزار می‌شود که ظرفیت لایروبی در شمال کشور افزایش می‌یابد، همچنین با کشورهای حوزه دریای خزر از جمله روسیه و قزاقستان مذاکراتی انجام شده است، اما برنامه‌های مشترک بعد از اعلام نتایج مطالعات جامع بررسی تأثیرات کاهش تراز آب دریای خزر، تدوین می‌شوند.

وی با اشاره به خدمات دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه خلیج فارس و دریای عمان گفت: شرایط خوبی در حوزه استانداردسازی و ایمنی دریایی فراهم شده است، به‌طور مثال «دریا پاک» تنها شناور بزرگ جمع‌آوری آلودگی دریایی و شناورهای «ناجی» برای ارائه خدمات امداد و نجات، همچنین خدمات پروازی برای شناورهای مغروق از سوی جمهوری اسلامی ایران در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان به کشتیرانی و دریانوردی بین‌المللی ارائه می‌شود.

نازی در ادامه به حضور فعال سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران در سازمان «آیمو» (سازمان بین‌المللی دریانوردی) اشاره کرد و گفت: نماینده جدید کشورمان را به سازمان «آیمو» معرفی کرده‌ایم و منتظر صدور روادید از سوی کشور انگلیس پس از گذشت یک ماه از ارسال مدارک هستیم.

وی با تأکید بر اینکه «آیمو نباید تحت تأثیر فشار برخی کشورها و هم‌پیمانان آن‌ها قرار بگیرد و از حالت تخصصی به سیاسی تبدیل شود»، گفت: در این رابطه اعتراضات خود را به‌اشکال شفاهی و کتبی اعلام کرده‌ایم.

این عضو هیئت عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: اگرچه تمایل داریم که کارشناسان ما به‌صورت فیزیکی در جلسات «آیمو» حضور یابند، اما کشور انگلیس همکاری لازم را ندارد و به همین خاطر این کارشناسان به‌شکل مجازی در جلسات شرکت می‌کنند و به بیان نقطه‌نظرات می‌پردازند.

وی با اشاره به اقدامات و خدمات سازمان بنادر و دریانوردی برای دریانوردان در سال جاری بیان کرد: امسال 4 آموزشگاه دریانوردی جدید راه‌اندازی و ظرفیت آموزش و تربیت دریانوردان 300 درصد اضافه شد.

علی نازی افزود: برای اولین بار دانشگاه گیلان دانشجوی مهندسی کشتی جذب کرده است.

این عضو هیئت عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به جلسه با مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این نشست در خصوص راهکارهایی برای حضور دانشجویان بورسیه در دانشگاه‌های بین‌المللی حوزه دریانوردی در خارج از کشور مذاکره شد تا بتوانیم به ظرفیت دریانوردان اضافه کنیم.

وی یادآور شد: برای تکریم ارباب رجوع «سامانه ناد» به‌عنوان سامانه جامع امور دریانوردان در بستر الکترونیک امسال رونمایی شد که با استفاده از این سامانه دیگر نیازی به حضور فیزیکی دریانوردان نیست و در کاهش هزینه‌های آن‌ها تأثیر به‌سزایی دارد، همچنین سازمان بنادر و دریانوردی همواره از دریانوردان در قالب «مقاوله‌نامه کار دریایی» و «کنوانسیون کار دریایی» حمایت خود را اعلام کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.