۵۰ درصد ناوگان باری کشور فرسوده است

سرپرست ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت از فرسوده بودن نیمی از ناوگان باری کشور خبر داد و وعده داد تا بهار آینده ۱۰ هزار اتوبوس و کامیون به ناوگان جاده‌ای اضافه شود.

علیرضا احمدی یادآور شد: برنامه امسال و بهار سال آینده نوسازی 10 هزار ناوگان مسافری و جاده‌ای است که طبق پیش‌بینی‌ها 2 هزار اتوبوس در بخش مسافری و 8 هزار ناوگان باری به ناوگان حمل و نقل کشور، افزوده خواهد شد.

وی با اعلام اینکه طبق آیین‌نامه ماده 8 قانون هوای پاک از 411 هزار کامیون و کشنده و ناوگان باری در بخش جاده‌ای کشور بالغ بر 200 هزار ناوگان فرسوده است، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تسهیلات نوسازی ناوگان باری در بخش جاده‌ای نیازمند 37 هزار میلیاردتومان سرمایه است که عملا تامین این میزان سرمایه مقدور نیست. بنابراین برنامه ریزی شده است تا طی برنامه 5 ساله حداقل نیمی از ناوگان فرسوده نوسازی شود.

وی تصریح کرد: مصوبات کشنده‌های خودروهای کارکرده باری از سال 1395 مطرح، در سال 1397 اخذ و در سال 1401 و 1402 به میزان 23 هزار و 800 کشنده و کامیون به ناوگان باری کشور افزوده شد که این خودروها با یک سوم مصرف سوخت نسبت به خودروهای فرسوده فعالیت می‌کنند و میزان تصادف آنها نیز طبق آمارهای پلیس صفر است.

به گفته وی، در بخش حمل و نقل عمومی برون‌شهری نیز برنامه‌هایی تدوین شده است که بخشی از آنها در حال عملیاتی شدن است. مجوز واردات خودروهای حمل و نقل مسافری بین شهری صادر شد.

سرپرست ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور گفت: طبق بند ص تبصره 7 قانون بودجه امسال، مجوز داده شده تا خودروهایی که زیر 5 سال کار کرده باشند به ناوگان حمل و نقل مسافری بین شهری و درون شهری افزوده شوند، زیرا تولیدات داخلی برای این بخش کافی نیست و از 14 هزار اتوبوس فعال در سطح جاده‌های کشور حدود 7 هزار اتوبوس فرسوده هستند. همچنین، بر اساس مصوبه شورای اقتصاد مقرر است تا از محل صرفه‌جویی سوخت برای 85 هزار حمل و نقل عمومی برون شهری شرایط نوسازی در برنامه ای 5 ساله فراهم شود.

احمدی اضافه کرد: این امکان برای متقاضیان و سرمایه‌گذران فراهم است تا از طریق سامانه جامع تجارت ثبت سفارش برای واردات انواع ناوگان باری و مسافری را با سن کمتر از 5 سال داشته باشند که ناوگان مسافری شامل اتوبوس، مینی‌بوس و ون می‌شود.

وی با بیان این که از 14 هزار اتوبوس در حال ارائه خدمات حدود 7 هزار اتوبوس فرسوده است، اظهار کرد: برای جبران کمبود ناوگان تا به 17 هزار و 800 برسدپیش بینی کردیم تا 3500 اتوبوس در قالب واردات بند ص تبصره 7 قانون بودجه امسال انجام شود و مابقی در قالب مصوبه 85 هزار تایی که مصوبه آن از سوی شورای اقتصاد صادر شده است، کارسازی شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.