۲ قطار سریع‌السیر ایران با پول چینی‌ها ساخته می‌شود

شهریار افندی‌زاده با یادآوری ساخت شبکه ریلی بین ازبکستان و قرقیزستان و تاثیر آن بر ترانزیت کالا ایران و چین اظهار کرد: یکی از مسیرهای اتصال کشورهای آسیای مرکزی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس خط‌آهن سرخس-چابهار است.

وی ادامه داد: به همین دلیل اگر سرمایه‌گذاری‌های مناسبی در این مسیر ریلی و توسعه بندر چابهار صورت گیرد می‌توانیم سهم قابل قبولی در ترانزیت از چین به اروپا و کشورهای حوزه خلیح فارس و دریای عمان به دست آوریم.

وی با یادآوری این‌که در جریان امضای تفاهمنامه سال 1401 وزیر راه و شهرسازی و رییس کمیسیون توسعه و اصلاحات چین مسیرهای ریلی از سمت ایران پیش‌بینی شده است، افزود: یکی از پروژه‌های مهم ریلی قطار سریع‌السیر تهران-مشهد است که تفاهم اولیه ان با شرکت‌های چینی انجام شده، ضمن این‌که قطار سریع‌السیر تهران – قم – اصفهان هم با سرمایه‌گذاری چینی‌ها ساخته می‌شود. در زمینه مشارکت و سرمایه‌گذاری می‌توانیم تفاهم‌های خوبی با چینی‌ها داشته باشیم. از سوی دیگر توسعه و تجهیز بنادر ایران هم می تواند با سرمایه‌گذاری چینی‌ها باشد که این موضوع را در جلسات گذشته با چینی‌ها مطرح کرده‌ایم.

معاون وزیر راه شهرسزای با بیان “مسئله دیگر مسیرهای ترانزیتی جنوب ایران است” اضافه کرد: آنچه مهم است امضای تفاهم نامه چند جانبه میان چین با کشورهای منطقه از طریق ایران است که این موضوع، علاوه بر کریدور شمال – جنوب برای اتصال روسیه به هند است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.