ایران بیست و سومین قدرت تجارت دریایی جهان شناخته شد

تین نیوز

آنکتاد در جدیدترین گزارش خود از ظرفیت ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تنی ناوگان کشتیرانی ایران خبر داد و اعلام کرد ایران به عنوان بیست و سومین قدرت تجارت دریایی جهان شناخته شده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از تسنیم، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) در جدیدترین گزارش خود از وضعیت صنعت حمل ونقل دریایی جهان اعلام کرد کل کشتی های تجاری جهان اعم از نفتکش ها، کشتی های کانتینری و کشتی های فله بر در پایان سال 2022 بالغ بر 56 هزار و 591  فروند بوده است. ظرفیت حمل بار این کشتی ها بالغ بر 2 میلیارد و 253 میلیون تن برآورد شده است.

ایران بیست و سومین قدرت تجارت دریایی جهان

آنکتاد کل کشتی های ایران را 253 فروند اعلام کرده است که از این رقم 241 فروند با پرچم ملی و 11 فروند با پرچم خارجی تردد داشته اند.

کل ظرفیت حمل بار ناوگان کشتیرانی ایران در سال 2022 بالغ بر  19 میلیون و 300  هزار تن برآورد شده است که مقایسه ایران با سایر کشورها از این نظر نشان می دهد این کشور جزو قدرت های بزرگ تجارت دریایی در جهان قرار دارد و در واقع از نظر ظرفیت حمل بار دریایی در رتبه 23 قرار گرفته است.

ناوگان دریایی ایران بزرگتر از فرانسه، ایتالیا و کانادا

ظرفیت ناوگان کشتیرانی ایران از بسیاری از کشورهای صنعتی مثل فرانسه، ایتالیا و کانادا و کشورهایی مثل عربستان و برزیل بیشتر بوده است . ظرفیت ناوگان کشتیرانی فرانسه 17 میلیون و 200 هزار تن و  کانادا 9 میلیون و 700 هزار تن اعلام شده است.

به عقیده کارشناسان، برخورداری ایران از یک ناوگان دریایی بزرگ و متنوع در کنار موقعیت ژئوپلتیک و دسترسی گسترده به مسیرهای مواصلاتی دنیا نقش مهمی در بی اثر کردن تحریم های آمریکا علیه این کشور داشته است.

 بزرگی ناوگان آمریکا کمتر از 3 برابر ناوگان کشتیرانی ایران است

بر اساس گزارش آنکتاد، یونان بزرگ ترین ناوگان دریایی جهان از نظر ظرفیت حمل بار را داراست. ظرفیت حمل بار کل کشتی های یونانی 393 میلیون تن اعلام شده است. تعداد کل کشتی های یونان 4936 فروند برآورد شده است.

چین با ناوگانی با ظرفیت حمل بار 301 میلیون تن در رتبه دوم و ژاپن با 237 میلیون تن در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته اند.

آمریکا که عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا را یدک می کشد با 1758 فروند کشتی و ظرفیت حمل بار 51 میلیون تنی در جایگاه 11 جهان قرار گرفته است. بزرگی ناوگان آمریکا 2.6 برابر ناوگان کشتیرانی ایران است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.