آغاز عملیات اجرایی ساخت مسکن کارگران و کارکنان صنایع کشور در ماهشهر

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به عقب‌ماندگی کشور در ساخت مسکن، گفت: هم‌افزایی دولت سیزدهم و مجلس انقلابی در قانون جهش مسکن متبلور شده است.

ارسلان مالکی با اشاره به عقب ماندگی در ساخت مسکن در دولت‌های قبل، گفت: هم مطالعات ما در وزارت راه و شهرسازی و هم میزان ثبت نام متقاضیان در طرح نهضت ملی مسکن بر وجود یک عقب‌ماندگی در بخش مسکن صحه گذاشته اما باید برای این عقب‌ماندگی برنامه‌ریزی کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: اگر تامین زمین با روند درست و استانداردی پیش می‌رفت الان با کمبود زمین برای طرح‌های مسکن مواجه نبودیم.

وی ادامه داد: هم‌افزایی دولت سیزدهم و مجلس انقلابی در قانون جهش مسکن متبلور شده که بر اساس این قانون مهیا کردن بستر ساخت 4 میلیون مسکن به دولت تکلیف شده است.

مالکی طرح نهضت ملی مسکن را طرحی جامع، مترقی و کامل دانست که در آن به همه جامعه هدف فاقد مسکن توجه شده است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، اعلام کرد: در طرح نهضت ملی مسکن برای افرادی که فاقد زمین هستند واگذاری در قالب انفرادی و گروهی صورت می‌گیرد.

وی در تشریح سایر روش‌های تامین مسکن در طرح نهضت ملی مسکن اضافه کرد: علاوه بر این، واگذاری در قالب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، بازسازی سکونتگاه‌های درون بافت فرسوده، ارائه تسهیلات به افرادی که مالک زمین هستند اما برای ساخت و ساز به کمک دولت نیاز دارند نیز از جمله روش‌های پیش بینی شده در این قانون است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در طرح نهضت ملی مسکن روش‌های اجرا هم متعدد است که یکی از آنها تامین مسکن برای کارکنان و کارگران صنایع است.

مالکی با بیان اینکه تاکنون برای 100 هزار واحد مسکونی در قالب تفاهم‌نامه با واحدهای صنعتی کشور زمین تامین شده است اظهار داشت: به ثمر رسیدن این طرح حاصل اراده دولت، وزارت راه و شهرسازی و پیگیری‌های مدیران واحدهای صنعتی کشور است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن همچنین گفت: در طراحی و تامین زمین و مسکن کارگران صنایع همه استانداردهای زیست محیطی و شهرسازی، توجیه‌های اقتصادی و مسائل فرهنگی-اجتماعی دیده شده و اصلا به این شکل نیست که سکونتگاه‌ها در کنار صنایع و در مناطق آلوده طراحی شوند بلکه طراحی‌ها فاخر و در شان مردم و با استفاده از فناوری‌های نوین ساخت و رویکرد نوین خواهد بود.

وی اعلام کرد: جانمایی و طراحی پروژه صنعت‌شهر ماهشهر در زمینی از یک مجموعه 600 هکتاری انجام شده و طراحی و جانمایی آن برمبنای زیست مومنانه و ایجاد محیطی همراه با آرامش و معنویت برای ساکنان خواهد بود.

مالکی تاکید کرد: این طرح در ابعاد کلان بررسی شده و دارای چند خصوصیت و فایده است به این صورت که اولا خود مجموعه‌های صنعتی مدیریت پروژه‌ها را برعهده دارند و از این طریق به تسریع در اجرای طرح نهضت ملی مسکن کمک می کنند.

وی نکته مثبت دیگر طرح صنعت‌شهرها را اینطور توضیح داد: محدودیت منابع در تسهیلات هم یکی دیگر ازمشکلات بود که برای مثال در این تفاهم‌نامه بانک رفاه به عنوان سهامدار مجموعه پتروشیمی امیرکبیر برای کمک به حل این چالش پای کار آمد که این امر بسیار ارزشمند است و می‌تواند پیشرفت طرح را سرعت بخشد.

مالکی ابراز امیدواری کرد طرح تامین مسکن کارکنان و کارگران پتروشیمی امیرکبیر با سرعت و براساس زمانبندی تعیین شده اجرا و واحدها به متقاضیان تحویل داده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.